Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Architektura Cestování

Tam kde něco končí, něco nového začíná, rozlučte se se starým Smíchovským nádražím

21 října, 2023

Tam kde něco končí, něco nového začíná, rozlučte se se starým Smíchovským nádražím

Pro milovníky dopravy, zvláště pak té železniční, to je pravděpodobně nostalgický moment, nádraží Praha – Smíchov tak jak jsme ho znali v posledních 70 letech se v těchto dnech stává minulostí.

Byly totiž zahájeny demoliční práce a staré nádraží půjde k zemi, nahradí ho moderní nádraží, jehož cenovka přesahuje 5 miliard korun. Původní stanice zahájilo provoz v roce 1862.

Původní odbavovací budova z 19. století ležela severněji. V letech 1953 až 1956 byla zbořena a nahrazena funkcionalistickou budovou, kterou navrhli architekti Jan Zázvorka starší a Jan Žák.

Výrazný prvek výzdoby odbavovací haly tvoří budovatelská freska Richarda Wiesnera. K dalším úpravám došlo roku 1985 při napojení na pražské metro.

Tehdy byla kolem hlavní odbavovací haly přistavěna přízemní budova a došlo tak k rozšíření vnitřního prostoru. Pojďte si s námi společně naposledy prohlédnout staré nádraží prostřednictvím zajímavého videa z dílny youtube kanálu Prahazdarma a pak už můžeme pomalu vyhlížet termín, kdy se nám v premiéře představí nová hala.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *