Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Banksy, tajemný zázrak z ulice

12 října, 2023

Banksy, tajemný zázrak z ulice

V napínavém světě pouličního umění nezískává žádné jméno tolik pozornosti jako maskovaný hrdina kreativního umění: Banksy. Tento tajemný umělec, jehož díla jsou nezaměnitelná s dalšími, se stal legendou uměleckého vesmíru. 

Banksyho cesta začala v ulicích Bristolu ve Velké Británii na začátku 90. let. Jeho prvním známým dílem je „The Mild Mild West“ z roku 1997. Banksy překryl reklamu bývalé advokátní kanceláře na Stokes Croft vyobrazením medvídka, který hází Molotovovův koktejl na tři policejní jednotky.

Jeho sláva postupně rostla. Zaujal svými jedinečnými šablonovými vzory, ve kterých nešlo jen o vizuální přitažlivost; jeho umění bylo vždy plné narážek a razantnosti. Ve svých dílech kombinuje velká témata, jako je politika, konzum a nerovnost, s chytrými vizuály a vtipnými sděleními. Dívka s balónkem se poprvé objevila nasprejovaná na zdi, a to ve východním Londýně v roce 2002. Od té doby byla nespočetněkrát reprodukovaná a stala se jedním z Banksyho nejznámějších děl. 

Jeho kousky můžete zahlédnout ve městech po celém světě. Jeho odvážné umění se objevilo dokonce na místech tak neočekávaných, jako je Izraelská bezpečnostní bariéra.

Banksyho sláva pomohla pouličnímu umění zbavit se statusu rebela a získat místo v posvátných síních umění. Aukční domy prodávají jeho díla za velké peníze a jeho dokument „Exit Through the Gift Shop“ představil světu elektrizující vesmír street artu.

Banksyho nesmírná sláva nezmírnila jeho postoj ke komercializaci. Během jedné z aukcí skartovačka ukrytá v rámu napůl skartovala jeho dílo, když anonymní evropský zájemce učinil nejvyšší nabídku. I tak se později dílo prodalo za 18,5 milionu liber (přes půl miliardy korun). Nově vzniklé dílo zobrazující holčičku, která se natahuje po balónku ve tvaru srdce, dostalo název Láska je v koši.

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *