Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění Výstavy

Fotograf Vladimír Birgus ukáže svět svobody a totality ve dvou pražských výstavách

25 března, 2024

Fotograf Vladimír Birgus ukáže svět svobody a totality ve dvou pražských výstavách

Vladimír Birgus, respektovaný český fotograf, pedagog a aktivista propagující českou a slovenskou fotografii v zahraničí, představuje dvě nové autorské výstavy. První z nich, nazvaná „Černá a bílá“, bude probíhat od 10. dubna do 8. května v pražské galerii Czech Photo Centre. Birgus zde prezentuje své působivé černobílé fotografie zachycující život v Sovětském svazu a jeho satelitech v 70. a 80. letech, které staví do kontrastu s obrazy pořízenými v západní Evropě, USA nebo Austrálii.

Druhá výstava, nazvaná „Červená a modrá“, se koná v Leica Gallery Prague od 18. dubna do 9. června a představuje Birgusovy barevné metaforické snímky, kde vyniká sytá červená a modrá barva vyjadřující svobodu, energii a harmonii. Tyto dvě výstavy navzájem doplňují a k nimž je doprovází výběr z více než 70 Birgusových publikací věnovaných domácí fotografii. „Těší mě, že některé z nich přispěly k propagaci naší tvorby na mezinárodní scéně,“ říká s radostí Vladimír. 

Vladimír Birgus (nar. 1954) v letech 1978-2005 učil na Katedře fotografie pražské FAMU, od roku 1990 stojí v čele Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Je autorem mnoha klíčových fotografických publikací a vystavoval na více než 85 výstavách doma i v zahraničí. Jeho práce jsou součástí mnoha prestižních sbírek po celém světě. Byl také kurátorem a spolukurátorem mnoha výstav v řadě muzeí a galerií.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *