Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba

Vesna po úspěchu na Eurovizi vydává EP Muzika a nový videoklip. Písní Hej mami reaguje na hatery.

26 června, 2023

Vesna po úspěchu na Eurovizi vydává EP Muzika a nový videoklip. Písní Hej mami reaguje na hatery.

Dívčí kapela Vesna nedlouho po mimořádném úspěchu v mezinárodní hudební soutěži Eurovize vydává nové EP s názvem Muzika. Čtyři popové písně propojuje rap, folklor a tematika slovanství, jež Vesna ve své tvorbě dlouhodobě oslavuje. Na EP Muzika nechybí ani akustická verze skladby My Sister’s Crown, kterou si Vesna získala posluchače Eurovize po celém světě a jejich hlasy skupinu vynesly do první desítky v konkurenci téměř čtyřicítky zemí. Křest EP Muzika spojený s akustickým koncertem se odehrál v Rajské zahradě jedinečného prostoru Gabriel Loci na pražském Smíchově. S novou nahrávkou Vesna zároveň představuje videoklip k jedné z písní na EP s názvem Hej mami. Ta je výpovědí, jak se bránit proti negativním komentářům na sociálních sítích.

Hudební skupina Vesna je jedinou ženskou kapelou v České republice, která propojuje současný pop a rap s výraznými folklórními prvky, a která oslavuje ženskost a slovanství. Vesnu založila v roce 2016 zpěvačka, skladatelka a textařka Patricie Kaňok Fuxová, skupinu dále tvoří houslistka a vokalistka Bára Juránková, klávesistka Olesya Ochepovskaya, bubenice Markéta Mužátková a baskytaristka Tereza Čepková.

Kmotry novinky se v smíchovském Gabriel Loci stali Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinova, kteří společně dlouhodobě podporují české umění a kulturu. „S Lilií nás spojuje přátelství a také zájem o slovanství a ženskou tématiku. Karel se nás rozhodl podpořit na cestě do finále Eurovize a díky jeho podpoře jsme mohly reprezentovat Českou republiku v té nejvyšší kvalitě. Proto jsme o pokřtění požádali právě je,“ vysvětlila Vesna.

Na EP Muzika pracuje Vesna s motivy tajemné zahrady – labyrintu, do jehož středu vede jedna cesta a kruhové ‚mandaly‘ se slovanskou tematikou. Vedle akustické verze My Sister’s Crown najdou posluchači na novince další tři písně. Skladba Płakały, v níž je slyšet polština i angličtina, je příběhem o jezinkách odnášejících srdce milovaného muže do temných lesů. Queen of Love oslavuje svobodnou lásku. Hej mami vyjadřuje vděčnost za výchovu a vyzdvihuje sílu mateřské lásky, která člověka obrní proti hejtování a hodnocení společnosti. Vesna skladbou reaguje na nenávistná hodnocení na sociálních sítích a na internetu. Poselství písně Hej mami sděluje Vesna i prostřednictvím nového videoklipu.

„S negativním hodnocením a hejty se mohou setkávat nejen tvůrci, ale také dospívající. Anonymita internetu člověku dává pocit, že je neviditelný a klipem jsme chtěly ukázat, že za ‚exponátem‘, který vidíme ve známých osobnostech, jsou úplně obyčejní lidé. Klipem jsme chtěly vyjádřit myšlenku #thinktwicebeforeyouhate, abychom si takové hodnocení ostatních raději rozmysleli,“ vysvětluje skupina Vesna.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *