Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Rozhovory Umění

Kniha herce Josefa Kubáníka inspirovala unikátní projekt věnovaný toleranci

16 listopadu, 2020

Kniha herce Josefa Kubáníka inspirovala unikátní projekt věnovaný toleranci

„Každý, koho potkáte, bojuje v bitvě, o které nic nevíte. Buďte hodní. Vždycky.“ Tato slova herce Robina Williamse jsou hlavním motivem knihy Herec, kterou v polovině září vydalo Nakladatelství ZEĎ. Ohlasy na příběh, který se, jak jeho autor Josef Kubáník upozorňuje, může přihodit každému, jsou natolik silné, že se rozhodl vytvořit unikátní projekt s názvem Neříkej mi. Prostřednictvím Instagramu se k němu může připojit každý, kdo chce být svým okolím brán takový, jaký je.

„Množstvím ohlasů, které na knihu Herec od čtenářů dostávám, jsem až zaskočený. Ačkoliv jde o napínavý a místy až thrillerový příběh z divadelního a televizního zákulisí, lidé mi vesměs říkají jedno: po jeho přečtení přemýšlejí, zda jsou k lidem okolo sebe dostatečně vnímaví a dokážou si představit, že si s sebou každý z nás nese bolest, o níž třeba nemluví, ale která jej stále trápí. A připouštějí si i svoje vlastní skrytá zranění,“ říká herec a spisovatel Josef Kubáník, jemuž se čtenáři začali svěřovat už po vydání jeho první knihy Poslední deník Květy Fialové. V 6. nejprodávanější knize loňského roku popsal své přátelství se slavnou herečkou, jejíž odchod ze života poznamenala Alzheimerova nemoc.

I proto přichází s projektem, ve kterém chce dát prostor lidem volajících po přijetí a toleranci. „Založil jsem na Instagramu profil s názvem ‚nerikej.mi’ a přivítám na něm každého, kdo třeba i anonymně prozradí, co od svého okolí nerad slyší, protože se ho to dotýká,“ prozrazuje autor knihy Herec.

Rozhovor s autorem, Český rozhlas. 

„Někdo nechce, aby mu ostatní připomínali, že je tlustý, další, že je plešatý, jiného netěší, když ho oslovují zkomoleným jménem nebo rádobyvtipnou přezdívkou, ostatním vadí, že jsou k někomu nebo něčemu přirovnáváni…. Všichni ale mají právo na svou důstojnost a budou mít na profilu ‚nerikej.mi’ své místo. Zároveň si mohou být jistí, že jejich prosbu o respekt oznámíme bez toho, aniž bychom ji jakkoliv hodnotili a soudili. Už samotná možnost svůj příběh sdílet i vědomí, že v tom nejsme sami, může někomu pomoci – a třeba takové volání uslyší i ti, jimž bylo určeno,“ věří Josef Kubáník. Hashtag #nerikejmi se pak stane symbolem prosby o toleranci. Jedinečný projekt začal právě dnes 16. listopadu, jenž je Mezinárodním dnem tolerance. Každý měsíc pak některému z odvážných pošle podepsanou knihu Herec.

O čem je kniha Herec?

Hlavním hrdinou knihy je Jan – známý, obletovaný, slávou zkažený i unavený herec. Když mu v telefonu omylem přistane smska z neznámého čísla, využije toho k nezávaznému klábosení: jaká úleva bavit se jen tak s dívkou, která o něm nic neví a on si tak nemusí na nic hrát! Konverzace s bystrou a vtipnou Martinou se ale brzy změní v napínavou psychologickou šarádu. Kdo z těch dvou je lepším hercem, kdo si s kým hraje a kdo je jen hračkou? Čtivý, obratně napsaný příběh s téměř detektivní zápletkou a několika překvapivými zvraty vypráví autor netradičně, jen pomocí sms a deníkových zápisků ústředního hrdiny. Právě v nich zazní několikrát i hlavní motto knihy: „Každý, koho potkáte, bojuje v bitvě, o které nic nevíte. Buďte hodní. Vždycky.“


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *