Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění Výstavy

„(Ne)viditelná ruka péče: Prociť komunity“ upozorní na problémy, se kterými se komunity potýkají

7 března, 2024

„(Ne)viditelná ruka péče: Prociť komunity“ upozorní na problémy, se kterými se komunity potýkají

Pražská galerie Na Věky přináší třetí výstavu s tématem péče o komunity a jejich problémy. Pokračuje tak ve výstavním cyklu pečujícím o všechny jedince. Výstava bude slavnostně zahájena 8.3. od 18 hodin za účasti umělců a umělkyň, zástupců a zástupkyň komunit a kolektivů: Adrián Kriška, Anna Veronika Křížová, Darja Lukjanenko, kolektiv Neklikej a spi, kolektiv Prádelna a Karolína Schön.

Komunitní prostor Smíchov poskytuje možnost prezentace místním umělcům působícím v současné české vizuální scéně. Tvůrci pocházejí z různých sfér, včetně vysokých škol i profesionálního prostředí. Otázka péče či nedostatku o tyto komunity nás nutí zamyslet se nad tím, co jako společnost můžeme udělat pro jejich podporu. Výstava představuje vybrané komunity – queer, studentskou, ukrajinskou, etnickou a uměleckou – které si zaslouží naši pozornost.

Na výstavě je zastoupena ukrajinská komunita skrze dílo umělkyně Darji Lukjanenko, která představuje záznam své performance v chrámu kostela. Adrián Kriška se věnuje queer komunitě prostřednictvím svého díla – závěsné tapiserie, která kombinuje osobní mytologii s queer tématy. Mapování romské komunity je pak prezentováno Annou Veronikou Křížovou, která na výstavě představuje instalaci fotografií romského života na Slovensku. Kolektiv Prádelna se také zabývá tématem romské a sociální komunity prostřednictvím videa a doprovodného programu s projekcí snímku Jak vyjádřit touhu nemožného (2022), který byl představen na festivalu Marienbad v minulém roce. Uměleckou práci a praxi na vysokých uměleckých školách přibližuje Karolína Schön z AVU v rámci instalace upozorňující na status umělce a kolektiv Neklikej a spi z FA ČVUT, který dále rozvíjí svůj zájem o toto téma.

Event Series: pohyb, dech a příběh – mezigenerační pohybové divadlo pro všechny

 

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *