Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cestování Doprava

Pardubické nádraží má nová nástupiště, nadchod i zastávku v centru města, následovat bude nádražní budova

2 června, 2024

Pardubické nádraží má nová nástupiště, nadchod i zastávku v centru města, následovat bude nádražní budova

Pardubice se dočkaly nových nástupišť na svém hlavním nádraží, nechybí ani futuristická lávka a zcela nová zastávka Pardubice centrum.

Po čtyřech letech se pardubičtí občané dočkali modernizace peronů na vlakovém nádraží a jako bonus navrch se mohou pohodlně pohybovat po nástupištích díky zcela novému nadchodu ve futuristickém designu. Celkové náklady ve výši 6,36 miliard korun pokryjí i závěrečnou fázi modernizace a to rekonstrukce hlavní nádražní budovy.

Dalších 74 milionů korun stála zcela nová zastávka Pardubice centrum. Díky modernizaci kolejiště se mohou vlaky po nádraží pohybovat rychlostí až 160 km/h. Stavební ruch na pardubickém hlavním nádraží ale zcela neutichne. Začíná totiž druhá část rekonstrukce tamní rozsáhlé, památkově chráněné budovy.

Po obnově někdejšího hotelu, který dnes slouží jako vzdělávací centrum Správy železnic, přichází na řadu nádražní hala, východní provozní křídlo a západní křídlo s bytovým domem. Stavbaři kompletně zrenovují střechu, fasádu i celý interiér. Tomu se vrátí původní podoba, která však bude odpovídat současným požadavkům cestujících i dopravců. Součástí projektu je také instalace fotovoltaické elektrárny.

V odbavovací hale se po dokončení stavby zlepší služby pro cestující, současně dojde k úpravě veřejných toalet. Komerční jednotky s ordinacemi a lékárnou budou v přízemí a v 1. patře západního křídla. Bezbariérový přístup zajistí výtah. Východní křídlo bude sloužit pro zajištění drážního provozu. Stavbaři provedou dispoziční úpravy v zázemí zaměstnanců a rozšíří kancelářské prostory. Počítá se i s kompletní rekonstrukcí bytového domu.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *