Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Reporty

Recenze jídla budoucnosti Mana, jak chutná rostlinný burger?

19 května, 2021

Recenze jídla budoucnosti Mana, jak chutná rostlinný burger?

Zájem o alternativy k běžnému stravování stále roste. Může za to mimo jiné snaha ušetřit čas, či naši planetu. Úsporu času i planety ve spojení s dostatečnou dávkou živin nabízí česká společnost Heaven Labs s.r.o. která od roku 2014 vyrábí nutričně kompletní jídlo v prášku Mana. K tomuto prvnímu produktu společnost postupně přidala ManaDrink a ManaBurger. V roce 2019 jsme pro vás ManaPowder Mark 5 již testovali. Jednalo se o čtyři práškové příchutě, které stačilo spojit s vodou, protřepat a během chvíle tak vznikla poctivá porce vyváženého jídla. Samotná chuť produktu je zásadní faktor, který je ovšem také silně individuální. Osobně nám Mana v některých příchutích chutnala více, v některých méně. Nyní se již varianta Mark 5 neprodává, ovšem není třeba zoufat, jelikož místo ní přišla nová vylepšená receptura Mark 6. „Receptura Mark 6 přináší významný nutriční pokrok i chuťové vylepšení. Šestá receptura Many obsahuje 8 nových ingrediencí, celkem 42 rostlinných, nutričně bohatých surovin. 6 zdrojů proteinů, 6 zdrojů tuků a 8 zdrojů vlákniny. 9 esenciálních aminokyselin, 14 esenciálních vitamínů, 17 esenciálních minerálů, 2 esenciální mastné kyseliny. Dohromady 42 esenciálních nutrientů, které si naše tělo nedokáže vytvořit a které jsou nepostradatelné pro jeho správné fungování a metabolismus.“

Mark 6 se aktuálně vyrábí ve dvou příchutích. Origin a Choco. Příchuť Origin je neutrální a vybízí tak k vlastnímu dochucení nápoje například ovocem či medem. Není to ovšem nezbytné, jelikož i příchuť samotná je poměrně chuťově příjemná. Příchutě Choco jsme se mírně obávali, jelikož v minulé recenzi dle nás byla nejslabší. Při ochutnání jsem ale byla příjemně překvapena, jelikož mi nyní přišla mnohem chutnější. Je ovšem pochopitelné, že chuťové preference budeme mít každý jiné. Na stránkách Many ovšem můžeme nalézt také Taster Pack, díky kterému máte možnost vyzkoušet obě příchutě jak v práškové variantě tak ve variantě ManaDrink, která je již připravená rovnou k pití.

Pokud zhodnotíme cenu Mana produktů, nejsou vůbec nepříznivé. Jedna porce ManaPowder Origin vás vyjde na 40 Kč, ManaDrink Origin na 66 KčČokoládová varianta je pak o 3 Kč dražší. Mana sama sebe popisuje jako plnohodnotnou náhradu jídla a pokud její cenu přepočteme na jednotlivé nutrienty, z nichž se skládá, pak konzumace Many oproti pestré stravě se stejným množstvím živin vyjde mnohem levněji.

Další novinkou, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, je ManaBurger. Na ten jsme byli obzvlášť zvědaví od chvíle, kdy jsme vydali článek o jeho vítězství v kategorii Rostlinný produkt roku 2020. Na základě tohoto vítězství jsme předpokládali, že bude mít něco do sebe. Přes to jsme byli poměrně skeptičtí, jelikož jsme již měli možnost vyzkoušet rostlinné náhražky různých produktů a často neměli se svým originálem, či dokonce s jídlem, nic společného. Když jsme tedy ManaBurger rozmrazili a dali na pánev, měli jsme smíšená očekávání. Než vám popíšeme výsledek našeho ochutnávání, ještě se podíváme na cenu ManaBurgeru. Jeden plátek má 130g, obsahuje 300 kcal a vyjde na 60 Kč. Je běžné, že vegetariánské alternativy masových originálů jsou běžně dražší, a tak se nad cenou nijak nepozastavujeme. Pouze doufáme, že časem by se mohla cena alespoň vyrovnat, aby mělo více lidí motivaci tuto šetrnější alternativu využít.

V redakci jsme si udělali burgerové odpoledne. Rozhodli jsme si připravit dva burgery ze stejných ingrediencí, ovšem jeden z běžného masa a jeden z ManaBurgeru. Po prvním kousnutí jsem byla překvapena, že se nejedná pouze o jedlý výrobek, ale dokonce o opravdu dobrý pokrm. Většina redakce se shodla na tom, že jim ManaBurger varianta přišla dokonce chutnější než ta, ve které se nacházelo běžné maso, a to z několika důvodů. ManaBurger byl velmi chutný, šťavnatý a měkký. V redakci navíc sympatizujeme s projekty, které myslí na naši planetu. ManaBurger, je vůbec první nutričně kompletní burger, který obsahuje ve správném množství tuky, vlákninu, bílkoviny, má nízký obsah sacharidů a obsahuje všech 38 nutričně významných vitaminů a minerálů. Díky tomu se ani při jeho konzumaci nemusí dostavit pocit výčitek z kalorické megabomby. ManaBurger se tak nemusí stát pouze alternativou pro lidi, kteří odmítají konzumovat maso. Jedná se o alternativu pro všechny, kteří maso mají rádi, ale chtějí si dopřát zdravější verzi, která je vyrobena s minimálním dopadem na planetu a nutričně dokonce maso překonává. Nepochybujeme o tom, že každý z nás má své vlastní chutě, tak určitě vyzkoušejte produkt sami. 

Jaké je tedy naše celkové hodnocení? Jsme pro! ManaPowder a ManaDrink jsou rychlou alternativou k běžnému jídlu, pokud nestíháte či vyrážíte například na výlet. Navíc, tím přijmete řadu vitamínů a látek, které se v běžné stravě nemusí vždy nacházet. Na druhou stranu, nejspíše bychom nezvládli Manu konzumovat 24/7, jelikož by tím trpěli naši vnitřní gurmáni. To se ovšem nedá říct o ManaBurgeru, který je sice dražší než běžný burger pro masožrouty, ale je rozhodně zdravější a chutnou alternativou. 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *