Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle

Jak si poradit se psím parťákem, když jsou dlouhé procházky zakázané a doma není k hnutí?

19 března, 2021

Jak si poradit se psím parťákem, když jsou dlouhé procházky zakázané a doma není k hnutí?

Dnešní doba už nepřeje ani pejskařům. Opatření jsou čím dál přísnější a abychom se ze současné situace dostali, nezbývá nám, než je dodržovat. S tím ale nemusí souhlasit naši čtyřnozí kamarádi, kteří se potřebují pořádně proběhnout a vydovádět. To se v současné situaci může zdát téměř nemožné. Na tipy, co dělat s pejskem v době omezení volného pohybu jsme se zeptali odbornice a milovnice psů Zuzany Novotné ze Spokojeného psa.

Venčení je podle Zuzany Novotné povinností každého pejskaře. Pejsci potřebují procházky, i když nebudou dvakrát dlouhé. Je to pro ně především čas, který tráví se svým nejlepším kamarádem – vámi. Omezení volného pohybu pravděpodobně vedlo k tomu, že chodíte pořád stejnou trasu. Možná vás to nudí, ale vašeho psa nikoliv. „Pejsci si procházku užívají, i když je pokaždé stejná,” říká Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz „Pravidelné procházky neposkytují jen potřebný pohyb, je to pro ně i duševní aktivita. Psi vnímají jiné věci než my, pořád se objevují nové pachy a zvuky. Zjišťují jestli je v sousedství někdo nový a oni o sobě dávají naopak vědět ostatním,” vysvětluje. 

Pokud se potýkáte s neposlušností nebo jste si zrovna pořídili štěně, je ten pravý čas na trénování základních povelů, které by měl ovládat každý pes. Každý pes by měl ovládat alespoň základní povely. Chůze na vodítku jsou zásadní, vyhnete se díky nim tomu, že vám pes vběhne na silnici a podobně,”  říká Zuzana Novotná. 

Dobrá zpráva je, že i dospělé psy můžete cvičit. Pes se učí celý život, proto ho můžete naučit i nové kousky, na které jste dosud neměli čas. „Věk psů je ale potřeba zohlednit. U štěňat je většinou trénink jednodušší, cvičení ale musí probíhat v kratších úsecích,” radí Novotná. „U dospělých psů je potřeba větší úsilí a důslednost. Musíte ho motivovat opravdu tím, co má rád a víte, že na něj funguje. Obecně platí, že výcvik staršího psa vyžaduje mnohem více trpělivosti, proto je lepší s výcvikem začít co nejdřív.

Využijte tento čas k tomu, abyste udělali něco i pro své zdraví. Nedostatek pohybu není škodlivý jen pro zvířata ale i pro vás a to po fyzické, ale hlavně po psychické stránce. Věděli jste, že existuje i speciální běžecká sportovní disciplína – tzv. canicross? Pokud máte psa, který vyžaduje opravdu hodně pohybu, může pro vás být motivací ke sportovním výkonům. Ve dvou se to lépe táhne! A to platí i u běhu. Uvidíte, že běh se psem dostane úplně nové rozměry a oba si užijete spoustu zábavy. Začněte pomalu a na kratších vzdálenostech, abyste si udělali obrázek o reálné kondici vás ale i vašeho pejska.

A poslední rada nad zlato – pozor na překrmování! Je přirozené, že omezení volného pohybu povede ke snížení fyzické aktivity. To by se mohlo negativně projevit i na váze vašeho psa. Obezita v současné době ohrožuje přibližně 30 % psů a je s ní spojena řada dalších onemocnění, proto byste ji rozhodně neměli podceňovat.

Základem je krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny a také správné dávkování. To se liší v​ závislosti na věku, velikosti ale i aktivitě každého psa. Je proto potřeba zohlednit všechny faktory a v případě snížené fyzické aktivity dávky snížit, nebo zvolit jiný druh krmiva,” radí Novotná. „V případě, že si nevíte rady, nebojte se poradit se svým veterinářem nebo zkušeným chovatelem,” dodává.

 

 


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *