Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba Párty

Gypsy jazz festival 2022 přináší nové projekty a nevšední hudební spojení

22 listopadu, 2022

Gypsy jazz festival 2022 přináší nové projekty a nevšední hudební spojení

 

Už 3. prosince 2022 se v budově Slovenského rozhlasu rozezní kombinací romské hudby a světového jazzu. Ve svém jedenáctém ročníku Gypsy jazz fest ukazuje jasně, jak za léta vyrostl a rozšířil se na akci mezinárodního významu. V budově obrácené pyramidy zazní hudební premiéry od etablovaných slovenských jazzových hudebníků, ale i nové, mladé talenty Slovenské hudební scény.

 

 

Festival Gypsy jazz fest přivítá elitu slovenských romských a jazzových hudebníků, kteří se představí ve více zajímavých spoluprací a přinesou nevšední fúze hudebních žánrů. Zahraniční hvězdou festivalu bude přední izraelský saxofonista a skladatel Shlomi Goldenberg, který vystoupí se svou partnerkou, zpěvačkou Rinat Mesika. Izraelský hudebník z Tel Avivu přijede na Slovensko zahrát písně ze svého nového alba SpirituaLight, který vznikal v dubnu roku 2020 během pandemie inspirovaný tichem, které najednou v tomto období nastalo v Izraeli a na celém světě. Shlomi si kromě skladeb z nového alba pro Gypsy jazz festival připravil skladbu „Nugia“, kterou upravil speciálně pro tuto událost pro jazzový kvintet a vokál.

Koncerty se budou plynule střídat na třech různých pódiích a rozezvučí tak prostor obrácené pyramidy. Ve Foyeru vystoupí mladý, 28 letý, kytarista ze Zvolena Peter Palaj, který v roce 2015 získal cenu za sólový výkon a původní tvorbu v soutěži Nové Tváře Slovenského Jazzu. Spolu se spolužákem a skvělým kytaristou z Janáčkovy Akademie Múzických Umění v Brně Erikem Kováčem zahrají jazzový a gypsy – jazzový repertoár pro dvě kytary.

 

 

Vokální skupina Něha! přinese do rozhlasu ženskou sílu a radikální něžnost. Jejich energické podání písní z různých koutů světa posluchače provede různorodostí melodií a harmonií sklizených v různých zemích od Balkánu až po Španělsko. Jejich společné znění odráží vlastní silné spojení jedinečných vnitřních světů každé z nich. Toto spojení je léčivou magií pro uši a pro otevřená srdce posluchačů.

Ve studiu 2 vystoupí autorský projekt hlavního organizátora Mila Suchomela – Šalefuky, který propojuje romskou hudbu se slovenským folklórem a balkánskými barvami dechových nástrojů. Milo Suchomel se nechal inspirovat slovenským folklórem, romskou kulturou a prvky balkánu. „Když se zjeví Šalefuky, roztančí nohy, ruce a spálí při tom všechny tuky,“ říká Milo Suchomel, autor hudby, který v kapele hraje na saxofon. Vystoupí také zpěvačky Agáta Kováčiková, Klaudia Škovránková a Jadranka Bangová. Na klavír zahraje famózní klavírista Alan Bartuš a speciálním hostem bude zpěvák a kytarista Tomáš Botlo. Letos bude posilou kapely Šalefuky i všestranná ukrajinská zpěvačka Viktoria Shostak z Oděsy, která se s Milem Suchomelem seznámila v Banskobystrickém klubu Hogo Fogo poté, co se kvůli válce přestěhovala na Slovensko.

 

 

Ve studiu 2 bude poté následovat i Oliver Kucharovič quartet. Toto uskupení hraje autorský moderní jazz s příměsí funky, rocku a fusion, ve kterém je téměř neustále přítomen groove. Je to výjimečný projekt, kterému nechybí hudební komplexnost a který si zároveň ponechává přístupnost širokému spektru posluchačů.

O kompozice se stará zejména baskytarista a headliner Oliver Kucharovič. Do tvorby dále přispívají vyhraný pianista Jan Baroš a mladý talentovaný kytarista, student JAMU Daniel Kéry. Za bicími jim kryje záda zkušený Viktor Mudrák. V roce 2019 se kapela probojovala do finále soutěže „Nové tváře Slovenského jazzu“, která se uskutečnila v Bratislavě ve Slovenském rozhlase, kde Oliver získal cenu za sólový výkon. Na Gypsy jazz festivalu kvartet představí repertoár složený ze skladeb z debutového alba Impulse, které vyšlo letos v září.

 

 

V hlavním sále slovenského rozhlasu zazní i projekt Tariška & Hodek Modal Trap. Čtveřice jmen Radovan Tariška, David Hodek, Áron Hodek, Eugen Vizváry pohromadě slibuje záruku kvalitní a nezapomenutelné hudební produkce, kterou po sobě na slovenské scéně už léta zanechávají. S projektem Modal Trap se hudebníci vydávají na odvážnou misi spojení na první pohled vzdálených žánrů – jazzu, hip-hopu a trapu. Radovan Tariška, špičkový evropský saxofonista, skladatel a lídr tohoto projektu a Eugen Vizváry, zkušený klavírista, který dokonale ovládá zvuky svých syntezátorů tvoří sehraný tým, který podporuje rovněž sehraná rytmická sekce – Bratři Hodekovci. Pětadvacetiletý David Hodek za bicími a jen 11letý Áron Hodek na baskytaru, jejichž zkušenosti a schopnosti rostou raketovým tempem.

Poprvé živě zazní výjimečný projekt klavíristy a skladatele Ľuboše Šrámka – Beauties Lavutari, ve kterém spojuje výjimečné talenty slovenské hudební scény. Navazuje na svoji dosavadní tvorbu se seskupením Nanosymphony ve které spojuje jazz, R&B, a soudobou vážnou hudbu. Samotný název Nanosymphony prozrazuje, že jde o netradiční hudební těleso, jakousi „zmenšeninu“ symfonického orchestru za účasti R&B a soulovo-jazzové rytmické složky. Projekt Beauties lavutari přidává do tohoto hudebního koktejlu pět ženských hlasů. V pěti invenčních skladbách se postupně představí známé ženy slovenské hudební scény s romským původem – Anita Soul, Teri Čikoš, Erika Reina, Elia Kači, Anabela Mollová a Júlia Kozáková. Každé ze zpěvaček Ľuboš Šrámek „na míru“ napsal píseň, kterou na Gypsy jazz festu zahrají v doprovodu Nanosymphony a Mucha quartet. Spojení těchto zvučných jmen slibuje strhující umělecký zážitek.

 

 

Na závěr letošního Gypsy jazz festu vystoupí projekt Milo Suchomel band, ve kterém budeme mít možnost poslechnout si uměleckou cestu hlavního organizátora festivalu Gypsy jazz festivalu, Mila Suchomela, který se věnuje kromě romské hudby a jazzu i současné vážné hudbě. Půjde o premiérové ​​uvedení repertoáru, který vznikl v posledním roce umělcovy tvorby, a zazní i starší kompozice.

Vyvrcholením festivalu bude All stars night session, kde se organicky na jednom pódiu spojí hvězdy letošního Gypsy jazz festivalu ve společné jam session. Jazz, romská hudba, funky, R&B, trap a další žánry v podání talentovaných hudebníků z různých zemí se propojí, aby odráželi to, co právě v daném momentě v budově Slovenského rozhlasu chce zaznít přes jejich ruce či hlasy.

Těšíme se na Vás 3. prosince 2022 v budově Slovenského rozhlasu.

Vstupenky:
https://www.ticketportal.sk/event/Gypsy-Jazz-festival-11-rocnik


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *