Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Soutěže Tech Umění

Geolokační hra provede místy spjatými s Václavem Havlem

23 září, 2021

Geolokační hra provede místy spjatými s Václavem Havlem

Do jaké kavárny chodil Václav Havel? Jak vypadal jeho 17. listopad? Co řekl na balkoně Melantrichu a jak to vlastně tenkrát všechno bylo? Nejen na tyto otázky z moderních dějin odpovídá zábavnou formou dlouhodobý projekt Svoboda není samozřejmost. Rodiny s dětmi se mohou vydat po stopách Václava Havla s geolokační hrou Skryté příběhy, studenti a pedagogové si připomenou nedávnou historii naší země pomocí nových interaktivních materiálů. A pro všechny je pak přímo na den státního svátku připraven virtuální průvod.

Z loňského průzkumu, který operátor O2 realizoval na tisícovce mladých lidí od 16 do 30 let, vyplynulo, že podle 70 % lidí se ve školách nevěnuje dostatečný prostor výuce moderních dějin. „Průzkum mapoval hloubku znalostí o událostech z období totality a mladým lidem nebyly jasné základní informace, tedy co to byl tzv. Palachův týden nebo kdy se stal poprvé prezidentem Václav Havel,“ vysvětluje David Daneš, ředitel marketingové komunikace a brandu v O2.

Právě prvnímu československému prezidentovi, který by letos oslavil 85. narozeniny a od jehož úmrtí uplyne v prosinci deset let, bude věnována většina podzimních aktivit projektu Svoboda není samozřejmost s podtitulem Cesty za svobodou s Václavem Havlem. Jejich cílem je učit moderní dějiny jinak, zábavně a aktivně.

Jednou z těchto aktivit je propojení projektu Svoboda není samozřejmost s geolokační hrou Skryté příběhy. Venkovní hra pro všechny věkové skupiny, ke které je potřeba jen mobilní telefon, je rozdělena do jednotlivých výletních tras po celé České republice. Na každé je několik zastavení, kde se plní drobné úkoly, jejichž vyřešením se posouvá hráč dál. „Díky Skrytým příběhům může každý poznat nejen nová zajímavá místa, ale navíc může každý výlet proměnit v dobrodružství. Hra je postavena na cestování v čase a na každé trase vás vezme do konkrétního momentu historie, kde se setkáte s historickou postavou, které je třeba pomoci,“ popisuje Dalibor Naar, jeden z tvůrců Skrytých příběhů.

V mobilní aplikaci Skryté příběhy je nyní připraveno šest tras, které mapují některé z životních událostí a míst, které provázely Václava Havla. Lidé se tak mohou vydat třeba do Prahy, Brna či Liberce. „Geolokační hra je skvělý způsob, jak se učit dějiny jinak než sezením ve třídě. Je to vlastně audiodrama umístěné do míst, kde se minimálně část děje odehrávala. Díky tomu, že musíte aktivně něco v terénu vyhledat a vyřešit, vzniká zážitek, který už dnes oceňuje přes 25 tisíc herních týmů a baví děti i dospělé,“ doplňuje Dalibor Naar. Hlas Václavu Havlovi v aplikaci propůjčil herec stejnojmenného filmu Viktor Dvořák, manželku Olgu namluvila Lucie Palonciová a jednotlivými úkoly provádí hlas Valérie Zawadské. Skryté příběhy ilustruje Jakub Cenkl. Ti, kteří projdou alespoň jednu z tras o Václavu Havlovi navíc mohou získat hodnotné ceny.

Celá spolupráce vznikla pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Jedním ze záchytných bodů pražské trasy bude od listopadu navíc Pražská křižovatka (kostel sv. Anny), kde 16. listopadu 2021 zahájí VIZE 97 výstavu mapující život Václava Havla. „Spolupráce všech zmíněných projektů představuje skvělý nástroj, jak komplexně poznat naši nedávnou historii a jednu z nejzásadnějších postav novodobé demokracie. Výstava v Pražské křižovatce hezky doplní poznatky o obrazový materiál pro ještě bližší představu o Václavu Havlovi,“ říká Dagmar Havlová, předsedkyně správní rady Nadace VIZE 97.

Kampaň podpoří operátor na svých sociálních sítích a pomocí tzv. lokalizačních SMS. „Zákazníkům O2 v okolí konkrétních zastávek přijde upozornění, že se nachází v místě jedné z tras a mohou si ji vyzkoušet,“ uzavírá David Daneš.

Přímo na den státního svátku 17. listopadu se pak mohou těšit všichni ti, kdo by chtěli zažít atmosféru předcházející sametové revoluci v roce 1989. Virtuální průvod se skládá ze symbolických sedmnácti otázek, díky nimž si účastník po letech projde cestu za svobodou, kterou šli studenti přímo v tento den.​.

Veškeré informace k jednotlivým aktivitám jsou k dispozici na webu projektu Svoboda není samozřejmost, který se navíc propojil se vzdělávacím portálem O2 Chytrá škola, a vznikl tak nový zajímavý obsah k výuce moderních dějin„Cílem propojení projektu Svoboda není samozřejmost se vzdělávacím programem O2 Chytrá škola je nabídnout studentům detailnější informace o moderních českých dějinách a pedagogům podklady pro výuku,“ vysvětluje Marie Mališková, CSR manažerka z O2, a dodává: „Zároveň chceme pomocí digitálních technologií mladé generaci poutavou formou přiblížit nedávné události, na které při běžné výuce mnohdy nezbývá čas.“

Více informací k Virtuálnímu průvodu a další plánované aktivity Cesty za svobodou s Václavem Havlem budou představeny během podzimu.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *