Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Móda Umění

Etiketa do každé domácnosti. Vychází nová kniha Daniela Šmída, s předmluvou „farářky ze StarDance“

17 října, 2021

Etiketa do každé domácnosti. Vychází nová kniha Daniela Šmída, s předmluvou „farářky ze StarDance“

Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Fascinuje mě klid a harmonie vyzařující z osob, které se k sobě i ostatním chovají s úctou a respektem,“ říká lektor etikety a mentor Daniel Šmíd, propagátor chování a oblékání na úrovni. Miluji atmosféru domovů, které oplývají čistotou, neobyčejnou útulností a přívětivostí. Vzbuzuje to ve mne pocit štěstí a radosti. Právě takovou náladou je celá kniha prosycena.

Šmíd se rozhodl narušit představu, že etiketa se týká jen společenských akcí nebo obchodních jednání, a zaměřil se na domácí prostředí. Podle jeho názoru nás formuje a je zodpovědné za to, jaké návyky pak máme právě ve společnosti. I za to, jak se chovají třeba děti.

To, co se vaše děti naučí doma, mohou potom používat tam, kde doma nejsou,“ vysvětluje Šmíd, proč je kniha určena primárně párům, respektive rodičům. V domácnostech je podle mého názoru důležitá harmonie, respekt k ostatním obyvatelům, ať už jste partneři, nebo jste malou či velkou rodinou. Etiketa se nachází v každém z našich domovů a v podstatě také v každém vztahu.

mockups-design.com

Kde bydlí etiketa?

Knihu Etiketa domácí uvozuje předmluva Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské a účastnice aktuální jedenácté řady taneční soutěže StarDance.

Na stránkách, které se před vámi otevřou, najdete cestu, po které bude zábava a radost kráčet, uvádí Kopecká. Etiketa s vámi bude bydlet doma a rozhodně ji nebudete považovat za nevítaného hosta, který se rozvaluje po celém bytě a jde s vámi i do restaurace a v neděli na mši a pak ještě na zmrzlinu. Naopak, díky ní se toho hodně změní k lepšímu. A nebude to jako žďuchanec do žeber, ale změna přijde s uvědoměním a vlastně i s úlevou.

Po předmluvě totiž následují doporučení pro konkrétní situace od podávání snídaně a oběda po vítání návštěv a pohoštění známých. Vedle toho, jak se chovat od ložnice po toaletu, rozebírá kniha také okamžiky, kdy jako rodina domov opouštíme, ať už za návštěvou divadla, kavárny, nebo se třeba vydáváme na cestu vlakem. Text navíc doplňuje dvacítka originálních koláží ilustrátorky Terezy Kovandové.

Stavební kámen domácnosti

Stejně jako v případě loňského Smart Casual – tedy rukověti moderního gentlemana, jejíž první náklad je již téměř rozebraný – vznikla rovněž Etiketa domácí ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books a tak jako její předchůdce si zájem čtenářů nejprve potvrdila na serveru Startovač.cz.

Předprodej knihy považuji za úspěšný, hodnotí crowdfundingovou kampaň Martin Toman, zakladatel Backstage Books. Zájem o knihu je velký a myslím, že jde mimo jiné o ideální dárek pod stromeček. Pan Šmíd je naprostý perfekcionista a dbá na každý detail. V Etiketě domácí naleznete odpovědi, kterých se vám nedostávalo, a čekám, že se stane základním stavebním kamenem každé domácnosti.“

Publikace o 280 stranách formátu A4 je nyní již k dostání v knihkupectvích a na eshopech, přičemž běžná prodejní cena je 1 190 Kč.

Musím říct, že se ohromně těším, až si budu v knížce číst,“ přiznává Kopecká. Prostudovala jsem velkou část jednotlivých kapitol, avšak kniha a monitor notebooku, to jsou zcela jiné světy.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *