Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

Eddie Murphy, cesta od komediálního krále k ikoně filmového průmyslu

3 dubna, 2024

Eddie Murphy, cesta od komediálního krále k ikoně filmového průmyslu

Edward Regan Murphy se narodil 3. dubna 1961 v New Yorku. Jeho matka byla telefonní operátorka a jeho otec byl dopravní policista a amatérský herec a komik. Murphy začal svou kariéru 9. července 1976, kdy vystoupil v talentové show v Roosevelt Youth Center, kde imitoval zpěváka Al Greena. To vedlo k práci v jiných klubech. Jeho charisma a schopnost vyprávět příběhy s úžasným smyslem pro humor rychle získaly pozornost. Jeho průlom přišel v roce 1980, když se stal členem obsazení populárního televizního pořadu „Saturday Night Live“. Během svého působení na SNL si Murphy vydobyl pozici jedné z největších hvězd show a jeho postavy jako Gumby, Mr. Robinson a Buckwheat se staly kultovními.

Nicméně Murphyho kariéra se neomezovala pouze na stand-up komedii. Brzy se přesunul na velké plátno a začal hrát v hollywoodských filmech. V roce 1982 debutoval ve filmu 48 hodin. Jeho první výraznou rolí byla postava Axela Foleye ve snímku Policajt v Beverly Hills z roku 1984, která se stala obrovským komerčním úspěchem a upevnila jeho pozici jako hlavního herce.

Po tomto hitu následovalo množství rolí, mezi nimiž se stále častěji začaly objevovat i nepovedené kousky a Eddieho komerční potenciál se začal nebezpečně vytrácet. V devadesátých letech už z Murphyho zůstala pouze standardní filmová hvězda a zdálo se, že jeho dny největší slávy definitivně skončily. Až v roce 1996 se mu podařilo udělat bombastický comeback, když filmem Zamilovaný profesor přitáhl do kin nehorázná množství diváků. To samé se mu podařilo i s následujícími trháky Dr. Dolittle, Trhák pana Bowfingera či Strašidelný dům, a tento komik se tak dostal zpět mezi hereckou elitu, která pobírá honoráře ve výši dvaceti milionů dolarů za film. Dalšími úspěšnými filmy, ve kterých hrál, byly například Norbit a Shrek, kde propůjčil svůj hlas kultovní postavě Oslíka. Jeho role v biografickém filmu Jmenuju se Dolemite z roku 2019 byla obdivována kritiky i diváky a opět dokázala, že Eddie Murphy má stále co nabídnout.

V současné době je považován za jednu z nejvýraznějších osobností v historii komedie a filmu obecně. Jeho přínos k popkultuře je nepopiratelný a jeho dílo bude nadále inspirovat a bavit generace i nadále. Ačkoli se možná jedná o legendu komedie, Eddie Murphy stále pokračuje ve své cestě a zůstává jednou z nejsvětlejších hvězd filmového průmyslu.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *