Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Reporty

Dění v ulicích Prahy znovu rozproudil Peace Walk

30 května, 2024

Dění v ulicích Prahy znovu rozproudil Peace Walk

Mezinárodní mírová organizace HWPL po roce opět uspořádala tradiční Peace Walk – událost, která má upozornit veřejnost na to, že každý z nás může přispět k vytvoření světa bez válek. Mírový pochod Prahou odstartoval v sobotu 25. 5. 2024 ve 14:00 hod. na Andělu v ulici Štefánikova, odkud se účastníci shromáždění přesunuli na Palackého náměstí, kde proběhly hlavní body programu.

Mírový pochod má upozornit na hrůzy válek i možnosti řešení právě probíhajících konfliktů, které působí utrpení miliónům civilistů z celého světa. Letos se událost nesla v duchu porozumění mezi národnostmi, etnicitami a kulturami skrze toleranci a smíření. Peace Walk je také připomínkou založení mezinárodní mírové organizace HWPL a vzniku
Deklarace světového míru, která byla vyhlášena mezinárodní mírovou organizací HWPL 25. května 2013. Listina považuje za klíčové aktéry v procesu vytváření míru nejen politické představitele, ale i zástupce občanské společnosti.
Peace Walku se vedle zástupců z řad široké veřejnosti účastnili také dlouhodobí spolupracovníci a podporovatelé mezinárodní mírové organizace HWPL. Vedle zástupců z řad mládeže, šlo například také o vzdělavatele, náboženské představitele nebo známé osobnosti.

 

 

Inspirace a bezpečí. To jsou první dvě slova, která mě dnes napadla. Inspirace, protože jako umělec chci vždy dělat více, dávat více, přispívat více k něčemu s láskou, jednotou a skutečným smyslem a přesně tak jsem se dnes cítil na události Peace Walk organizace HWPL. Bezpečí pak proto, že jsem emigrant a život ve velmi kulturně odlišné zemi není vždy snadný. Dnes jsem ale mohl pocítit lásku ke komunitě, která se spojila, a ve které na každém člověku záleželo a každý hlas měl smysl,” uvedl po skončení Peace Walku český hudebník Jose Freedom. 


Sobotnímu průvodu Prahou letos předcházela páteční událost s názvem Culture Block, kterou pořádá česká pobočka Mezinárodní mírové skupiny mládeže, IPYG. Iniciativa, v jejímž rámci probíhají pravidelná setkání zástupců mládeže z různých koutů světa, má za cíl zprostředkovat diskusi o tématech, která přispívají k porozumění mezi mladými lidmi různých kultur a národností.

 

 

Samotný Peace Walk doprovázel bohatý kulturní program. Na našem HWPL stánku na Palackého náměstí na veřejnost od 13 hod. čekaly zábavné aktivity, jako je výroba květinových čelenek nebo malování na obličej a také různá kulturní představení, jako je poslech afrických bubnů, taneční vystoupení či workshop, který byl završen hromadným „flash mob“ tancem. Zájemci si navíc mohli zakoupit také originální fancy předměty s mírovou tématikou nebo se dozvědět podrobnější informace o mírových aktivitách HWPL v ČR. 

Cílem letošního Peace Walku bylo mimo jiné vyzdvihnout důležitost komunikace na globální úrovni. Události se účastnili lidé různých národností – skrze pochod i další kulturní program jsme ale společně mohli vytvořit atmosféru míru a přijetí bez předsudků. Děkujeme všem, kteří přišli a zapojili se do mírového pochodu i dalšího programu. Dokázali jsme tak společně, že je tu spousta lidí, kteří rozumí důležitosti šíření kultury míru i své roli v procesu vytváření míru,” přiblížila záměr události vedoucí mládežnické organizace IPYG, Nina Polášková, která měla organizaci Peace Walku na starosti.

 

 

Peace Walk se nekonal jen v České republice. Mírové akce připomínající úsilí občanů o vytvoření udržitelného míru se uskutečnily přibližně v 50 zemích světa, včetně Jižní Korey, kde organizace HWPL 25. května 2013 vznikla. Při příležitosti jedenáctého výročí založení HWPL se u Brány míru v olympijském parku v jihokorejské metropoli Soulu konala pod
záštitou tamního Ministerstva pro záležitosti patriotů a veteránů Koreje hlavní připomínková událost.

Peace Walk napříč světovými kontinenty doprovázejí různé aktivity na podporu míru. Jedná se například o průvody k místům, odrážejícím jedinečný charakter každého národa, o mírová představení, promítání videí, výstavu fotografií, sportovní aktivity, bazary, různé dobročinné události, sázení stromů nebo tzv. „free hugs“ kampaně, které zdůrazňují ducha jednoty. 

 

 

Zdroj a fotografie: TZ HWPL ČR.

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *