Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

Květen patří legendě jménem David Attenborough

8 května, 2021

Květen patří legendě jménem David Attenborough

David Attenborough poznal za svoji dlouhou kariéru všechny kouty země. Vyrůstal v univerzitním kampusu, dva roky strávil v armádě a nakonec nastoupil do BBC. Právě dnes, 8. května, slaví své 95. narozeniny. Na TV Spektrum je celý měsíc věnován dokumentům o přírodě, mezi kterými máte možnost také vidět Attenboroughovy největší dokumenty.

Čím nás Attenborough ohromuje?

  • Narodil se ve stejném roce jako anglická královna Alžběta II, která jej v roce 1985 pasovala na rytíře. Můžete ho tedy oslovovat Sire.
  • Attenborough vystudoval geologii, zoologii a později i sociální antropologii. Má ale dalších 32 čestných titulů, tedy víc než kdokoli jiný.
  • Je považován za jednoho z nejzcestovalejších lidí v historii. Jen během natáčení seriálu Život ptáků z roku 1998 letecky urazil 256 000 mil. Navštívil všechny kontinenty světa a v roce 2009, ve věku 83 let, se podíval i na severní pól.
  • I když natočil devět seriálů o životě na planetě Zemi, nepočítá se mezi milovníky zvířat. Sám říká, že je jimi spíš fascinován. Jako první mu vyrazil dech mlok, kterého objevil v osmi letech v rybníku v Leicesteru. Kdysi adoptoval ježka během natáčení v záchranné stanici. A přeci jen jedno zvíře opravdu nesnáší, a to krysy.

  • Je po něm pojmenováno nejméně jedenáct rostlin a zvířat. Vyhynulí dinosauři, květena i stromy, dokonce krevety, pavouci, brouci a motýli (jako třeba uptychia attenboroughi) a masožravé rostliny (nepenthes attenboroughii).
  • Sir David spolu s bratry Richardem a Johnem vyrostli v kampusu University v Leicesteru, kde byl jeho otec Frederick Attenborough ředitelem. S univerzitou udržují dodnes kontakt. David Attenborough obdržel v roce 1970 čestný doktorát a v roce 1997 otevřel Attenboroughské arboretum.
  • Bratr Richard byl hercem. Můžete si ho pamatovat z Jurského parku, kde hrál Johna Hammonda, ředitele parku. Také hrál ve vánoční komedii Zázrak v New Yorku, kde se stal Krisem Kringlem, tedy Santa Clausem. Zemřel v roce 2014.
  • Jeho jméno nese britská výzkumná loď určená pro službu v Antarktidě a Arktidě. O jménu rozhodovala veřejnost online. Největší přízeň získal žertovný název Boaty McBoatface (Loďák McLoďovič). Nakonec ale ministerstvo pro vědu vybralo jméno ze čtvrtého místa. Na první zkušební plavbu vyplula Sir David Attenborough v říjnu 2020.
  • I když David Attenborough prý opravdu nerad píše e-maily, má účet na Instagramu s více než 6 milióny followers. Chce totiž mluvit o klimatické krizi a chce o ní mluvit s mladými lidmi. „Je to jejich svět, jejich zítřek.“


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *