Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Architektura

Brutalismus v Česku: kontroverzní architektura pomalu mizí z očí

24 srpna, 2023

Brutalismus v Česku: kontroverzní architektura pomalu mizí z očí

Kdo se alespoň trochu zajímá o architekturu, tak dříve či později dospěje k osobní otázce, co v něm vlastně vyvolává za pocity architektonický směr nazývaný Brutalismus.

Někdo se s ním nikdy neztotožní, jiný ho proklíná za jeho možná trochu nespravedlivou spojitost se socialistickým obdobím naší země. Pak je tu ale skupina obdivovatelů tohoto moderního architektonického směru, ke které patřím i já.

Tento směr, jehož kořeny sahají do 50. let minulého století, je charakteristický pro betonovou surovost a provokativní odhalování vedení trubek a inženýrských sítí vně staveb. Bohužel však převládá ve společnosti nepochopení významnosti tohoto kulturního dědictví a proto některé významné stavby tohoto směru již byly srovnány se zemí.

V Česku, ale pořád máme několik brutalistních staveb, které můžeme obdivovat a ty si dnes připomeneme.

Brutalismus v Praze

OD Kotva

Asi nejznámější příklad Brutalismus byl vystavěn na pražském Náměstí Republiky v letech 1969 až 1975 architekty Věrou Machoninovou a Vladimírem Machoninem.

Budova Federálního shromáždění

Další známá stavba Brutalismu v Praze dnes slouží jako Nová budova Národního muzea a byla postavena v letech 1966 až 1973 architekty Karlem Pragerem, Jiřím Kadeřábkem a Jiřím Albrechtem.

Dům bytové kultury

Další stavba z dílny Věry Machoninové byla postavena v roce 1981 na Praze 4.

Hotel InterContinental

Stavba, která je aktuálně v rekonstrukci byla postavena v letech 1968 – 1974 architekty Karlem Filsakem, Karlem Bubeníčkem a Jaroslavem Švecem.

Budova Mezinárodního svazu studentstva

Stavba postavena v roce 1974 architektem Stanislev Hubičkou právě prochází výraznou rekonstrukcí.

Budova Koospol

Dnes nazývána Cube, nebo Kostka byxla postavena v letech 1975 až 1977 architekty Stanislavem Francem, Vladimírem Fenclem a Janem Nováčkem.

Nová scéna Národního divadla

Ta patří k nejzdařilejším zástupcům Brutalismu a byla vystavena v letech 1977 až 1983 architektem Karlem Pragerem.

Nový vestibul Hlavního nádraží

Při výstavbě pražského metra byla v letech 1972 – 1979 také postavena Nová hala Hlavního nádraží ve stylu Brutalismu. Autory jsou Josef Danda, Jan Bočan, Julie Trnková a Alena a Jan Šrámkovi.

Budova Centrotex

Nad stanicí metra Pražského povstání vyrostla v letech 1972 až 1978 budova Centrotexu z dílny architektů Václava Hilského a Otakara Jurenky.

Dům rekreace ROH

Dnes známý spíše jako hotel Pyramida na pražském Břevnově byl postaven v letech 1980 až 1985 podle návrhu Nedy a Miloslava Cajthamlových

Brutalismus mimo Prahu

Prior v Olomouci

Postaven v letech 1972 až 1982 dle návrhu architekta Jana Melichara.

Hotel Thermal

Slavný hotel v Karlových Varech, kde se koná filmový festival byl postaven v letech 1967 až 1976 už několikrát zmíněnými manžely Věrou a Vladimírem Machoninovými.

Prior Jihlava

Tvrdě vsazen do centra náměstí byl v Jihlavě v duchu Brutalismu postaven obchodní dům Prior a to v letech 1978–1983 podle projektu Zdeňka Sklepka.

Zaniklý a zanikající Brutalismus

Transgas

Asi nejbolestivější ztráta Brutalismu byla dokončena v roce 2020. Obětí se stala budova Transgas, vystavěna v letech 1972 až 1978. Autory tohoto komplexu byli Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek ve spolupráci s Janem Fišerem, hlavním konstruktérem byl Jiří Kozák.

Hotel Praha

Dle návrhu Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka byl v letech 1975 až 1981 vystavěn hotel Praha, srovnán se zemí byl v roce 2015.

Ústřední telekomunikační budova

Známá též jako Štrougalova věž či Mordor právě v těchto dnech mizí před očima. Byla postavena v letech 1972 až 1979 architekty Františkem Cubrem, Josefem Hrubým, Zdenkem Pokorným, Františkem Štráchalem a Vladimírem Oulíkem.


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *