Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Reporty

Mechokalypsa v podání Animefestu nezklama

27 května, 2024

Mechokalypsa v podání Animefestu nezklama

Již tradičně jsme se s redakcí vyrazili podívat na festival Animefest, největší festival pro fanoušky komiksů, sci-fi, fantasy a cosplaye. Ten se konal o víkendu od 24. do 26. května na brněnském výstavišti. Letošním tématem se stala Mechokalypsa a přilákala neskutečných 37 tisíc návštěvníků. Ti měli možnost shlédnout české premiéry animovaných filmů, záplavu kostýmů i japonské módy, ale také poučné i zábavné přednášky, ukázky bojových umění, přehlídku tvorby českých i zahraničních umělců a napínavé soutěže.

„Lidi, jste neuvěřitelní, děkujeme! Po započtení nedělních vstupů letošní návštěvnost překonala naprosto neskutečných 37 tisíc. Jsme z toho trochu naměkko a je to pro nás obrovský závazek do budoucna. Ještě jednou díky za důvěru a tu jedinečnou atmosféru, kterou nám pomáháte vytvářet,“ zveřejnil na svých stránkách Animefest nedlouho po ukončení letošního ročníku. Téma toho příštího by měla být „Retro jízda“ a již jsme velmi zvědaví, co si pro nás přichystá.

Už na okraji Brna je zřejmé, kdo se chystá na stejné místo jako my. Pestrobarevné paruky a šaty poutají pozornost již z dálky. Pro nezasvěceného pozorovatele to musí být zvláštní podívaná a opravdu – atmosféru Animefestu je těžké popsat někomu, kdo to nikdy nezažil. Představte si několik tisíc dospělých lidí, kteří se převlékli za postavy všeho druhu. Mezi budovani funkcionalismu potkáváme pikachu na motorce, Hello-Kitty-Mana připraveného zachránit svět, nebo Ace Venturu popíjejícího bubble tea. Mezi návštěvníky panuje velmi pozitivní atmosféra, všichni se na sebe usmívají, vzájemně se chválí a žádají o fotografie.

Na letošním ročníku jsme pocítili, jak se Animefest každým rokem posouvá a roste raketovou rychlostí. Loňský ročník navštívilo 29 tisíc účastníků, takže nárůst na 37 tisíc byl opravdu znát. I když se program odehrává na mnoha místech zároveň, většina přednášek byla plně obsazena. My se každý rok nejvíce těšíme na profesionální divadelní soubor Divadlo kjógen, který se od roku 2001 zabývá tvůrčím překladem, realizací a uváděním japonských komedií kjógen v češtině. Divadlo kjógen je jediným evropským divadelním souborem, který se soustavně věnuje žánru kjógen ve svém rodném jazyce

Mezi velké lákadla patří také prodejní stánky s velkou variací produktů. Najdeme zde stánky větších prodejců, ale také množství menších nadaných umělců, které vždy rádi podpoříme. Rukodělné šperky, oblečení či jiné módní doplňky. Ty se nachází také v samostatném módním koutku či Artist Alley.

Nějaká negativa se hledají těžce, jelikož byl program tak našlapaný, že nebyl čas se nudit. Nedostatky jsou ovšem takové, jako na každém festivalu. Nedostatek místa k sezení, občasný nepořádek a fronty na toalety. Jelikož počet návštěvníků stále stoupá, bylo by vhodné tyto aspekty posílit.

Letošní ročník nám velmi rychle utekl a zanechal lístost nad tím, že se koná pouze jednou ročně. Již nyní se těšíme na příští rok a přejeme organizátorům spoustu zdaru při organizaci. 

Zdroj fotografií: Tomáš Hudek, Filip Blažek

Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *