Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty Umění

Animefest, největší festival pro fanoušky komiksů, sci-fi, fantasy a cosplaye již o víkendu v Brně

4 května, 2023

Animefest, největší festival pro fanoušky komiksů, sci-fi, fantasy a cosplaye již o víkendu v Brně

Již o víkendu od 5. do 7. května se na brněnském výstavišti uskuteční už 18. ročník Animefestu – největšího českého festivalu popkultury, který již před lety rozšířil záběr i mimo japonskou kulturu. Návštěvníky čekají české premiéry animovaných filmů, záplava kostýmů i japonské módy, ale také poučné i zábavné přednášky, ukázky bojových umění, přehlídka tvorby českých i zahraničních umělců a napínavé soutěže. Mezi hlavní hosty letošního ročníku patří Tecuró Šimaguči, který se proslavil jako choreograf bojových scén filmu Kill Bill. Ten vystoupí s úžasným samurajským vystoupením svého souboru Kamui.


Dalším významným hostem bude japonská zpěvačka Mika Kobajaši, která kromě vlastních alb a vystoupení spolupracuje také na hudební stránce různých anime. Z USA dorazí světoznámá cosplayerka Yaya Han, která již přes 20 let patří mezi přední propagátory cosplaye i v mnoha televizních show. Talentované umělce samozřejmě najdeme i v Česku, jedním z nich je ilustrátorka Katarina Kratochvílová, která získala prestižní ocenění International Manga Award udělované Ministerstvem zahraničních věcí Japonska.


Animefest v roce 2004 začínal jako akce pro podporu moderní japonské kultury, ale postupně se s narůstajícím počtem návštěvníků rozšířil také program festivalu. Nyní si plné tři dny programu užijí nejen fanoušci anime a mangy, ale celkově příznivci komiksů, sci-fi, fantasy, počítačových her nebo cosplaye (kostýmů postav). Loňský ročník navštívilo 20 000 účastníků, letos organizátoři očekávají návštěvnost nejméně 23 000 diváků. Pro letošní rok se Animefest opět rozrostl a najdete ho na brněnském výstavišti v pavilonech A1, A2 a E. V programu je připraveno mnoho přednášek věnovaných asijské kultuře, historii, moderní technice, hrám a podobně, ve workshopech si návštěvníci mohou sami vyzkoušet například skládat origami, bubnovat na japonské bubny, japonské vázání knih nebo naučit se základy japonštiny. V pavilonu A1 ve Stanu bojovníků si návštěvníci zašermují nebo vyzkouší japonská bojová umění, hned vedle najdou novou taneční stage s ukázkami a výukou japonských tradičních i moderních k-pop tanců.

Velkou část pavilonu A2 zabírá Artist Alley, místo pro prezentaci českých i zahraničních kreslířů a tvůrců, zde také můžete v Cosplay village potkat české cosplayery i zahraniční cosplayerské hosty. Přízemí pavilonu E zabírá hala plná prodejních stánků s oblíbenými suvenýry, první patro je vyhrazeno herně deskových a karetních her (od Go po moderní deskovky) a nově také částí PokéTour, která zahrnuje například výuku karetní hry Pokémon, burzu karet, kvíz, bingo a další soutěže. V počítačové herně LanCraft najdete velký výběr počítačových i konzolových her a čeká vás i virtuální realita.
Ve venkovních prostorách letos Animefest připravil výrazně rozšířenou nabídku tématických stánků s občerstvením, čeká na vás čtyřicet stánků s obrovským výběrem pokrmů převážně japonských, korejských či vietnamských, ale i mnoha dalších specialit.


Vrcholem festivalu jsou každoročně cosplay soutěže, ve kterých se ti nejlepší z českých tvůrců utkají o hodnotné ceny a postup na mezinárodní finále. Výherci budou reprezentovat Česko v celoevropské konkurenci na finále soutěží European Cosplay Gathering v Paříži a Tournament of Champions ve Vídni. Čeští tvůrci mají ve světě velmi dobré renomé díky mnoha úspěchům, například na soutěži European Cosplay Gather získal v roce 2018 trojice Germia, Ketrin a Ali první místo v kategorii skupin a v roce 2022 dvojice Kate a Tery třetí místo. Animefest letos také více myslí na rodiny s dětmi a připravil velký dětský koutek se zázemím pro rodiče a hrami pro děti. Pro děti jsou také připraveny aktivity v rámci hry po celém festivalu. 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *