Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba

Vzácné nahrávky Boba Marleyho které ležely přes 40 let v suterénu hotelu jdou do dražby

Květen 2, 2019

Vzácné nahrávky Boba Marleyho které ležely přes 40 let v suterénu hotelu jdou do dražby

Když se v roce 2017 prováděl velký úklid vlhkého suterénu v londýnském hotelu Little Venice, narazili zaměstnanci na zaprášenou a plesnivou kartonovou krabici, která ležela za skříní v nepoužívané místnosti. V té chvíli ještě netušili, že narazili na opravdový poklad. Po podrobnějším prozkoumání zjistili, že se v této krabici nachází několik šanonů s živými nahrávkami slavného reggae zpěváka Boba Marleyho a jeho kapely The Wailers.

 

 

Ve vlhké místnosti se zapomenuté pásky ukrývaly neuvěřitelných 40 let a krom několika neznámých písní zde byly identifikovány i remixy slavných hitů jako No Woman No Cry, Is This Love, nebo Exodus. Nahrávky byly ve skutečnosti pořízeny v 70. letech minulého století v Paříži ve studiu Pavillon Baltard a v londýnském nahrávacím studiu The Lyceum and Rainbow. V hotelu je pravděpodobně zapomenul manažer kapely a personál hotelu je následně odložil do místnosti pro ztráty a nálezy, kde si dál žily svým životem.

 

 

Zaměstnanci pásky málem zlikvidovali, naštěstí se jeden z nich objevem pochlubil svému známému, který je velkým fanouškem Boba Marleyho – Joe Gattemovi a ten poškozené pásky předal zvukovému technikovi Martinu Nicholsovi. Ten na objev vzpomíná: „Pásky byly zakryty plísní a jasně utrpěly obrovské škody způsobené vlhkem“. Nicméně se pustil do záchrany a centimetr po centimetru je restauroval. „Bezpochyby to byl jeden z nejtěžších projektů, které jsem kdy řešil, ale zároveň jsem to dělal s láskou“.

 

 

Nahrávky se po dvou letech mravenčí práce podařilo zachránit a ty nyní míří do aukce. Ředitel aukce Paul Fairweather k tomu prohlásil: „Tyto kultovní nahrávky jsou z dob, kdy byl Bob Marley s The Wailers na vrcholu, kdy už měl obrovskou fanouškovskou základnu, proto očekáváme, že o položky bude obrovský celosvětový zájem.“ Pásky půjdou pod kladivo v liverpoolském Omega Auctions 21. května a očekává se, že jeden šanon vynese 50 000 liber, v přepočtu tedy jeden a půl milionu korun.

 

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *