Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

Queer filmový festival Mezipatra letos v online podobě na téma Zotavení

Listopad 10, 2020

Queer filmový festival Mezipatra letos v online podobě na téma Zotavení

Queer filmový festival Mezipatra je u nás již zaužívanou listopadovou tradicí. Hovoří o tom sám za sebe také jeho úctyhodný 21. ročník. V minulých letech jsme se jej mohli aktivně účastnit především v Praze a Brně. Bohužel, vzhledem k událostem letošního roku, i tento festival musel být přesunut do online prostředí.

První teaser jsme dostali již 15. 10., kdy jsme v živém přenosu na YouTube a Facebooku Mezipater mohli sledovat novou znělku. Její součástí je každý rok představení tématu celého festivalu. Letošní ročník se nese v tématu Zotavení. Režisérkou této znělky se stala již po třetí Jay Walker. Ihned po tomto odvysílání ředitelka festivalu Veronika Hanáková představila nejočekávanější filmy programu.

Samotným zahájením 5. listopadu bylo německé drama Nic ve zlým. Ústřední otázka příběhu je navýsost aktuální –⁠ může se cizí země vůbec někdy stát plnohodnotným domovem? Snímek zaujme hned několika rovnocennými problémy, jako jsou rodinné vztahy, hledání identity či otázkou uprchlíků. Vše je prezentováno na příběhu mladého muže, jeho přátel a rodiny. Téma samotné je bez pochyb velmi dobře zpracováno. Chyběli mi zde ovšem dodatečné informace, které by mi více nastínily některé aspekty z života hlavního hrdiny. Co musím ovšem vytknout nejvíce, je střídání stylu vyprávění, které narušuje jinak dokumentární styl a z mého pohledu se díky tomu rozpadá celý zážitek.

Festival potrvá až do 21. listopadu a je velkou výhodou, že všechny filmy budou k vidění na platformě Aerovod. Festival tak není omezován prostorem ani časem. Shlédnutí každého z filmů stojí 80 kč, je ale možné zakoupit zvýhodněný balíček.

Pro Mezipatra jsou charakteristické také soutěže snímků v různých kategoriích. Nejvíce pozornosti nese pochopitelně soutěž hlavních filmů. Diváci mají možnost hlasovat pro každý snímek přes online formulář, kde zadají svůj email, vyberou si který film chtějí hodnotit a mohou mu dát známku 1-5. V letošní hlavní soutěži je celkem 11 celovečerních filmů, mezi kterými jsou nově zařazeny také dokumentární filmy. Jedním z nich je například snímek Always Amber. Příběh ukazuje osudy nejlepších přátel Amber a Sebastiana. Oba teenageri jsou nebinární a společně žijí život plný parties a snů. Idylický svět zde ale nabourává realita a nedorozumění. Snímek je zpracován formou časosběrného dokumentu. Nachází se v něm rozhovory, vlastní záběry hrdinů na mobilní telefon, tak samotné natáčení tvůrců. Ve filmu můžeme také vidět retrospektivní záznamy z jejich dětství.

Další kategorie snímků a soutěže, kterou zde můžeme najít, je sekce pro krátkometrážní filmy. Filmy jsou rozděleny do tematických bloků o průměrné délce 60 minut. Mezi dalšími kategoriemi můžeme najít čistě Dokumentární sekci, Retrospektivu, filmy Na pomezí a speciální kategorie Queer kino, která je samostatnou distribuční značkou, snažící se dostat současnou queer kinematografii do běžných kin.

 

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *