Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty

Květen se blíží a spolu s ním oslavy studentstva v podobě majálesů

Duben 25, 2019

Květen se blíží a spolu s ním oslavy studentstva v podobě majálesů

Blíží se nám květen, a to pro školou povinné znamená jediné… majáles.

Pro ty z vás kdož nejsou s tímto termínem obeznámeni krátké vysvětlení. Majáles je tradiční oslavou studentského života, volnomyšlenkářství a nastupujícího jara. Dalo by se říct, že se jedná i o jakousi rozlučku s končícím školním rokem a pokusem si na posledy všechno užít, než začne nepříliš oblíbený měsíc zkouškového.

I když je tradice majálesů známá již z 15. století největší rozmach byl ve století 19. kdy se majáles do jisté míry spojoval i s jakousi revoltou ať už proti politickému systému či společnosti jako celku. Zda jsou dnešní majálesy čistě oslavou jara nebo je za nimi skryt nesouhlas s politiky či společností, na to si každý musí udělat obrázek sám. Ale kde?

V dnešní době probíhá spousta studenty organizovaných či neorganizovaných akcí. V některých městech je i více majálesů na jednou podle toho která univerzita či studentská organizace jej vlastně pořádá. Ve stručném seznamu níže nabízíme přehled hlavních studentských měst a jejich příspěvky do majálesového bláznění.

PRAHA 27. 4. 2019

Pražský Majáles se bude konat již po patnácté v areálu Letňany. Mezi vystupujícími bude kapela Kryštof, Rybičky 48, Jelen, Mirai, Horkýže Slíže nebo Dymytry. Jedna věc, která jistě všechny zajímá je cena. Za klasickou vstupenku zaplatíte 580 Kč, nutno upozornit že zbývá posledních pár vstupenek, takže dlouho neváhejte s jejich nákupem. Majáles organizuje Studentská organizace StudentZone, z.s. a více informací najdete na oficiálních stránkách akce:  https://praha.majales.cz /aktualne/ či na facebookových stránkách.

BRNO 4. 5. 2019

Vzhledem k tomu, že Brněnský Majáles je organizován stejnou společností jako ten pražský objevují se mezi interprety, kteří vystoupí, stejná jména (Jelen, UDG, Mirai, Kryštof, …). Co však může zapůsobit jako značná páka pro to účastnit se majálesu v Brně je cena vstupenek, které jsou oproti Praze levnější. Za klasickou vstupenku zaplatíte 499 Kč. Celá akce bude probíhat na brněnském Výstavišti. Více informací na: https://brno.majales.cz/aktualne/ či facebookových stránkách.

HRADEC KRÁLOVÉ 10. 5. 2019

A do třetice všeho dobrého (nebo zlého) je tu Hradecký Majáles, který opět organizuje StudentZone. Vystupující jsou tedy totožní jako na majálesech v Brně a Praze. Pokud vás zajímá cena lístku tak ta byla 460 Kč. A ano slovíčko byla je na místě, protože vstupenky na tento majáles jsou beznadějně vyprodány, a to jak v sekci klasických, tak i VIP vstupenek a s prodejem na místě se nepočítá.

OLOMOUC 6. – 7. 5. 2019

Devátý ročník Olomouckého Majálesu proběhne hned na několika místech (Knihovna Univerzity Palackého, Biskupské náměstí, Jazz Tibet Club atd.). Na místech bude nejen hudební program, o který se postarají například PSH, Froples nebo Mydy Rabycad, ale v rámci programu budou i filmová promítání, představení neziskových a studentských organizací či workshopy. Vstupné je… no vstupné vlastně není, celý program je zdarma. Více informací naleznete na http://majalesolomouc.cz/ nebo na facebookových stránkách Olomoucký majáles UP.

LIBEREC 10. – 11. 5. 2019

Dvoudenní majáles si můžete užít v Liberci. Většina vystoupení bude pod širým nebem v areálu Budyšínská, večerní program se pak přesouvá do Clubu Bunkr. Můžete se těšit na UDG, Wohnout, Monkey Business, Sebastiana nebo třeba Pokáče. Vstupenka v předprodeji je za 190 Kč (na místě za 250 Kč) a nejlepší zprávou je, že po předložení platného průkazu ISIC je vstup na majáles zdarma a je jedno na které univerzitě či v kterém městě studujete. Více informací najdete na stránkách http://majalesliberec.cz/ nebo facebookových stránkách události.

Nutno podotknout, že tento výčet je jen skromným výčtem majálesových akcí, které se budou v rámci května konat. Takže pokud to do všech výše zmíněných měst máte daleko zkuste se podívat po plakátech či prohledat útroby internetu a jistě najedete majáles, co by kamenem dohodil z jakéhokoli místa si vyberete.

Zdroje fotografií:

https://praha.majales.cz

http://majalesolomouc.cz/

http://majalesliberec.cz/

 

Autor článku: Šárka Jakoubková

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *