Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Architektura Umění Výstavy

V pátek začala poslední ze série venkovních výstav na Vltavské, tentokrát pod názvem Co bude, Vltavská?

26 listopadu, 2023

V pátek začala poslední ze série venkovních výstav na Vltavské, tentokrát pod názvem Co bude, Vltavská?

Na kaskádách u stanice metra Vltavská v Praze jsme se setkávali s venkovní výstavou, kterou zastřešovala Galerie hlavního města Prahy (GHMP) ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy (DPP).

Ta je zakončena v pořadí již devátou expozicí, která nese název Co bude, Vltavská?. Autorkami jsou Eva Truncová a Monika Přikrylová.

I tato instalace se stejně jako ty předešlé vztahuje k lokalitě Vltavská, ovšem její obsah je spíše kritický a to zejména co se týče budoucího osudu poválečné architektury. Výstava potrvá až do 1. března a je volně přístupná

„Přesto, že za dobu fungování Galerie Vltavská (cca 3 roky) prostor již dobře známe, jsou některé projekty – s odstupem času – téměř překvapivé. Jejich obsah se nemění, mění se ale jejich kontext. Vltavská je stále Vltavskou, ale výrazně se posunul způsob, jak se na ni nahlíží, jak nabitá je potenciálem transformace, jak se změnil její kulturní náboj, což bylo cílem samotné galerie. Autorky zde trefně podtrhují novost původního záměru v kontrastu s alternativní vizí budoucnosti a nabízí memento, ve kterém je zřejmé, jak nám nepozorovaně vyrostly děti, stromy, Vltavská a ideály. Setkání dob je i hezkou paralelou, jak vstupují projekty současného umění GHMP do původní architektury metra. Díky za to.“ řekla k výstavě Anna Švarc, projektová manažerka DPP a architektka pražského metra.

Vedoucí oddělení správy veřejné plastiky GHMP Marie Foltýnová dodává „Galerie Vltavská je pro nás srdcovým projektem, protože je spojen s úplnými začátky programu Umění pro město i se začátky spolupráce GHMP a DPP. Výstavou ‚Co bude, Vltavská?‘ se s Vltavskou loučíme a symbolicky ji předáváme k jejímu dalšímu rozvoji. Za tři roky se nám podařilo prostor obohatit o několik uměleckých intervencí a částečně tak proměnit jeho účel. Snad si uchová svůj ráz a bude dál sloužit i jako místo pro umění,“

zdroj: dpp.cz

foto: Libor Galia


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *