Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema Párty

Temnou atmosféru přinese na hrad Křivoklát Noir Film Festival

22 června, 2017

Temnou atmosféru přinese na hrad Křivoklát Noir Film Festival

Příznivci noir filmů nebudou ani tento rok zklamaní. K letnímu víru festivalů se přidá také Noir Film Festival, který se uskuteční 17. – 20. srpna na hradě Křivoklát.

Film noir je nejčastěji označován jako filmový a vizuální žánr, který byl populární hlavně v Americe v 40. a 50. letech. Patří mezi oblíbené díla mezi diváky, filmaře i filmové historiky. Přes to, že jej někdo považuje za díla minulosti, i v dnešní době tyto filmy stále vznikají.

Jedná se o specifickou hru světla a stínu za použití subjektivní kamery, místy až neproniknutelnou zápletku a retrospektivní vyprávění doplněné voiceoverem. Konec těchto filmů je často pesimistický až bezvýchodný. Film noir se snažil přijít s alternativou k mainstreamové kinematografii té doby, která byla velmi uhlazená s únikovou tématikou.

Festival není náhodou situován na tomto místě. Autoři se vyjadřují tak, že chtěli celý festival odsunout z velkých měst, jelikož takoví jsou i samotní noirový hrdinové. Často unikají z industriálního prostředí na venkov a do přírody, kde hledají klid a nové útočiště.

Od počátku festivalu je tradicí, že dva ze tří hlavních promítacích sálů (ke kterým se loni přidal čtvrtý, Královský sál) nesou jména hereckých ikon fimu noir. Letos organizátoři vybrali charismatického milovníka Roberta Mitchumema a křehkou blondýnku s drsným hlasem Lizabeth Scottovou.

Hlavní tématická sekce se letos ponese v názvu Vlaky ve filmu noir. Již určitě tušíte, že hlavním bodem programu budou temné snímky odehrávající se ve stísněných prostorách těchto dopravních prostředků. Například ve filmu Human Desire (1954), který Fritz Lang v pozdní fázi své hollywoodské kariéry natočil podle románu Emila Zoly Člověk bestie.

Festival zpestří také promítání filmu Dáma ve vlaku (1945) přímo ve stylové nádražní restauraci, kterou nedaleko Křivoklátu vede herec Tomáš Hanák. Také jako host přijede režisér Jan Hřebejk, který se společně s Hynkem Bočanem ujme funkce jednoho z patronů festivalu.

Daniela Kolářová také přijede, tentokrát ale jako hlavní hrdinka detektivní tragikomedie Israele Horovitze Drahá Mathilda, kterou v režii Otakara Koseka nastudovalo Divadlo u Valšů. V Královském sále situované divadelní představení bude součástí pátečního doprovodného programu.

Rezervace festivalových pasů a jednotlivých vstupenek na filmy i doprovodný program budou možné na adrese vstupenky@noirfilmfestival.cz od 27. 6. 2017, kdy bude zveřejněn kompletní program festivalu.

Další informace a novinky naleznete na:

www.noirfilmfestival.cz

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *