Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Historie Lifestyle

Světový den včel – oslava malých, ale nepostradatelných hrdinů

20 května, 2024

Světový den včel – oslava malých, ale nepostradatelných hrdinů

20. května každoročně slavíme Světový den včel. Významný den upozorňuje na důležitost včel a dalších opylovačů pro naše ekosystémy a potravinovou bezpečnost. Tento den byl ustanoven v roce 2017 Organizací spojených národů na podnět Slovinska. Datum nebylo vybráno náhodně – 20. květen je totiž také den narození významného slovinského včelaře Antona Janši, který se v 18. století proslavil jako průkopník moderního včelařství.

Včely hrají klíčovou roli v zemědělství a přírodě. Jsou to hlavní opylovači mnoha druhů rostlin, včetně těch, které tvoří základ naší potravy. Odhaduje se, že až 75 % světových plodin závisí na opylování zvířaty, přičemž včely jsou nejefektivnějšími opylovači. Bez jejich přičinění by naše strava byla mnohem chudší na ovoce, zeleninu, ořechy a semena.

Navzdory své nepostradatelné roli čelí včely po celém světě mnoha hrozbám. Mezi hlavní problémy patří ztráta přirozeného prostředí, intenzivní zemědělství, používání pesticidů, klimatické změny a nemoci. Ztráta včel by měla devastující dopad nejen na biodiverzitu, ale i na globální potravinovou bezpečnost.

Včela na květině

Co můžeme udělat? Na ochranu včel můžeme přispět různými způsoby. Zde je několik jednoduchých kroků, které může každý z nás podniknout:

  1. Vysazování květin: Vytvářejme v našich zahradách a veřejných prostorech prostředí přátelské k opylovačům vysazováním květin, které poskytují potravu po celý rok.
  2. Omezení používání pesticidů: Používání chemických látek v zahradách a na farmách může být fatální pro včely. Přednost by měla mít přírodní a biologická ochrana rostlin.
  3. Podpora místních včelařů: Nákupem medu a dalších včelích produktů od místních včelařů podporujeme jejich práci a úsilí o udržení zdravých včelstev.
  4. Vzdělávání a šíření povědomí: Informovat ostatní o významu včel a problémech, kterým čelí, je důležité pro mobilizaci širší veřejnosti k jejich ochraně.

Včeli před úlem

Letošní oslavy Světového dne včel se nesou v duchu posilování spolupráce mezi vládami, organizacemi, včelaři a jednotlivci. Globální aktivity zahrnují semináře, výstavy, diskuse a praktické ukázky včelařství, které mají za cíl zvýšit povědomí o potřebě ochrany včel. Mnoho měst také pořádá speciální akce pro děti, aby již od útlého věku pochopily význam těchto malých hrdinů.

Světový den včel je příležitostí nejen k oslavě včel a jejich přínosu, ale také k reflexi našich vlastních aktivit a k nalezení způsobů, jak můžeme přispět k jejich ochraně. Pamatujme, že ochrana včel je naší společnou odpovědností a klíčem k udržitelnému a zdravému ekosystému.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *