Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty

Šestnáctý ročník festivalu Animefest se blíží, co nabídne?

17 května, 2019

Šestnáctý ročník festivalu Animefest se blíží, co nabídne?

O víkendu 24.-26. května se v areálu brněnského výstaviště uskuteční festival tradiční i moderní japonské kultury Animefest. Během těchto dnů nabídne návštěvníkům množství přednášek, workshopů, promítání a soutěží. Vše (nejen) na téma japonského komiksu (manga) a animovaného filmu (anime).

Festival začíná v pátek v 16 hodin a poběží nonstop až do nedělního odpoledne. Přednášky budou zaměřené především na japonskou kulturu a to od její historie až do současnosti. K vyslechnutí budou ovšem také jiná témata, například kreslící umělá inteligence je pro nás lákavým bodem programu.

Loňský ročník navštívilo přes 6000 účastníků a nepochybujeme, že úspěšný bude i letos. Může za to mimo jiné také velmi bohaté promítání. Na letošní ročník se pořadatelům podařilo získat velmi slibné tituly v české či evropské premiéře. „Letos máme velkou radost z filmů, například Orionův šíp a Pohodářky jsou takové novinky, že v Japonsku ještě ani nezmizely z kin. Autoři nám na překlad dodávali ještě nedoanimovaná pracovní videa, protože konečné verze dodělali až předminulý týden,” doplňuje programový ředitel Jan Horgoš.

Dalším z promítaných snímků je také film Mirai, dívka z budoucnosti, který byl nominován na Oscara a do českých kin jej uvedla Asociace českých filmových klubů.

“Především se jedná o  neskutečně křehký a  citlivý film o  zdánlivě obyčejných věcech, u  kterých po skončení filmu zjistíte, že jsou vlastně neobyčejné. Je to film, který by měli vidět všichni rodiče, všechny děti, všichni sourozenci, všichni dědové a babičky, všichni, kdo mají rodinu v jakékoliv formě…” Dodává Jan Jílek z AČFK.

Neméně zajímavým bodem programu jsou workshopy. Vypíchnuli bychom stan bojovníků, kde si mohou návštěvníci sami vyzkoušet bojová umění. Animefest také podporuje již dlouhodobě umělce a součástí festivalu je prezentace jejich tvorby. Například bude k vidění česká značka latexové módy Hololatex. S jejich autory můžete očekávat již brzy poutavý rozhovor. 

Nedílnou součástí tohoto festivalu je nepochybně cosplay. Mnoho z účastníků přijde v kostýmu svých oblíbených hrdinů, ty si často vytváří kompletně sami. Jelikož je to jednou z nejpopulárnějších částí festivalu, je jí vyhrazena také část programu. Konkrétně jsou to soutěže o toho nejlepšího ve vícero kategoriích. V porotách usednou zahraniční hosté, kteří se také na přednáškách a workshopech podělí o své zkušenosti. 

„Jsem nadšený z pozvání na Animefest a nemohu se dočkat, až osobně potkám všechny neuvěřitelné cosplayery z České republiky. Neváhejte a zastavte se na mém workshopu, bude mi ctí se s vámi potkat,“ předal své pozvání organizátorům belgický cosplayer Matthew, vystupující pod přezdívkou CaptainGhostly.

“Již od počátku funguje Animefest jako nezisková akce. Množství návštěvníků a rozsah akce se podepisuje na celoroční přípravě, o kterou se ve svém volném čase a zdarma stará přibližně šest set organizátorů.” vysvětluje ředitel festivalu Adam Rambousek.

Festival se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a s finanční podporou města Brna.

Více informací o festivalu, programu a historii můžete najít na adrese: www.animefest.cz


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *