Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Architektura Historie

Před 70 lety se začal stavět první český panelový dům

1 října, 2023

Před 70 lety se začal stavět první český panelový dům

Bydlení v panelových domech na sídlištích patří v české republice k běžnému standardu. V panelových domech u nás žije 2,6 milionů obyvatel, dá se tedy říci, že každý čtvrtý Čech je Paneláčník.

Důvodem tohoto stavu je poválečné řešení bytové krize, kdy bylo v 50. letech soudruhy rozhodnuto o masivní výstavbě českých sídlišť.

Mezi města s největší panelovou zástavbou patří Havířov, Hradec Králové, Most, Mezboří, Orlová, ale samozřejmě také Praha, Brno, Plzeň a po té také průmyslové oblasti v Podkrušnohoří a v Moravskoslezském kraji.

My se dnes však zaměříme na ten vůbec první dům, který byl v Česku postaven z panelů. Ten bychom našli ve Zlíně a označení jeho prototypu je G40, G jako Gottwaldov, jak se tehdy Zlín jmenoval a 40 je počet bytových jednotek, které se v něm nachází.

Postaven byl na přelomu let 1953 a 1954 na Benešově nábřeží architekty Bohumírem Kulou a Hynkem Adamcem. Dům se skládal z 32 dvoupokojových a 8 třípokojových bytů s výměrou od 53 do 68 m2. Stavba domu byla zahájena v roce 1953 a tak se stavba letos dožívá úctyhodného výročí 70 let.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *