Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema Lifestyle Umění

Fotojatka – projekce tvůrčí fotografie

13 března, 2023

Fotojatka – projekce tvůrčí fotografie

Již podvanácté se rozzáří plátna kin fotografickými projekcemi festivalu Fotojatka. Ten se už od roku 2007 snaží představovat publiku v Praze, Brně, domovských Českých Budějovicích i v dalších městech výběr z toho nejlepšího, co se děje ve světové i domácí tvůrčí a dokumentární fotografii. Během jediného večera tak diváci zhlédnou stovky pečlivě vybraných snímků a dostanou možnost osobně se setkat i s některými z promítaných autorů.

 

Po vynucené tříleté covidové pauze se festival vrací do kin s kompaktnějším programem, než na jaký byli diváci zvyklí z předchozích ročníků. Díky tomu nabídne srovnání různých přístupů k podobným tématům – například vztah člověka a přírody tematizují Dan Materna (Česko), Jan Holkup (Česko) a Peter Korček (Slovensko) každý odlišným způsobem – leteckými záběry, snímky bizarních mysliveckých posedů nebo melancholických zátiší s městskou zelení. Podobně budou diváci schopní porovnat i různé přístupy k pouliční fotografii: intuitivní snímky Filipa Machače (Německo) jsou téměř dokonalým protikladem geometrických postřehů Denise Cherima (Španělsko) a pohotově vtipných momentek Anthimose Ntagkase (Řecko).

Intimní dokument letos zastupují tři fotografky: Barbara Peacock (USA), která dá návštěvníkům nahlédnout do amerických ložnic, Magdalena Wywrot (Polsko), osobitě dokumentující dospívání vlastní dcery, a třiaosmdesátiletá Marna Clarke (USA), která se pomocí fotografie vyrovnává s výzvami stárnutí. Drzá, směšná a děsivá série z vojenských veletrhů Nikity Teryoshina (Německo) poukazuje na falešný lesk obchodů se zbraněmi, zatímco pečlivě aranžované vtipné scény Franka Kunerta (Německo) donutí diváka zamyslet se nad každodenními paradoxy i vlastními touhami a obavami. Promítání fotografií významných autorů doplní série anonymních amatérských rodinných snímků z alb, zakoupených na internetu, které nabídnou neobvyklý pohled na život v normalizačním Československu.

Večerem bude provázet Jan Flaška, který jednotlivé projekce tradičně prokládá rozhovory s autory, interaktivními kvízy či parodiemi na výukové přednášky.

Festival Fotojatka je unikátní nejen tím, že fotografická díla namísto výstav v galeriích představuje v podobě ozvučených slideshow v kinech, ale i tím, že se již počtvrté koná zcela bez peněz, bez grantů a sponzorů. Autoři i organizátoři se zřekli svých honorářů a to, co diváci zaplatí na vstupném, poputuje po pokrytí nákladů provozovatelů kin na účet Lékařů bez hranic.

Fotojatka i letos přinášejí mix mnoha různých fotografických žánrů, ale pokaždé trochu jinak, než jste zvyklí.

www.fotojatka.com


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *