Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Architektura

ČT ART uvede osmidílný seriál o české architektuře z let 1958 – 1989 podle námětu Vladimira 518

9 září, 2023

ČT ART uvede osmidílný seriál o české architektuře z let 1958 – 1989 podle námětu Vladimira 518

Zajímavou zprávou pravděpodobně Česká televize potěšila všechny fanoušky architektury a speciálně té české moderní z let totalitních.

Od 20. září totiž začne každý týden vysílat osmidílný seriál s vypovídajícím názvem ARCHITEKTURA 58-89. Autorem námětu je pak pražský rapper Vladimir 518 z kapely PSH, který pod dnes již zaniklým vydavatelstvím Bigg Boss, vydal už v minulosti knihu se stejnojmenným názvem.

Režie se pak ujal dokumentarista Jan Zajíček, který s Vladimirem spolupracoval i dříve na projektu Kmeny. První díl nese název František Cubr. Richard Ferdinand Podzemný a provede nás tedy dílem těchto dvou výjimečných architektů, ten první spojován zejména s Expo 58, ten druhá zase s plaveckým stadionem v Podolí.

Oficiální komentář prvního dílu: Expo v roce 1958 bylo zlomovou událostí pro Československou architekturu. Do té doby protlačovaný architektonický styl nazývaný jako „sorela“, nahradily současné přístupy reagující na vývoj ve světě. První díl osmidílného seriálu shrnuje vývoj architektury až do roku 1989.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *