Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

Už víme, který český film bude bojovat o Oskary. Znáte jejich historii?

12 září, 2023

Už víme, který český film bude bojovat o Oskary. Znáte jejich historii?

Již je rozhodnuto. Od 1. do 10. září akademici z České filmové a televizní akademie vybírali z 12 českých hraných a dokumentárních snímků ten, který bude bojovat o cenu Oscar pro nejlepší zahraniční snímek roku 2023. Rozhodli se pro film Bratři režiséra Tomáše Mašína. Ten vypráví jeden z největší příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Mašínových, jejichž rodina se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování. 

Oscar, oficiálním názvem Cena Akademie za zásluhy, je udělována americkou akademií filmového umění a věd již od roku 1929 v různých oblastech kinematografie. Nyní patří každoroční slavností ceremoniál k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Na počátku, v roce 1929, se ovšem udílení zúčastnilo pouze 250 lidí. Zvítězil snímek Wings režiséra Williama Wellmana. Byl to první a také poslední film němé éry, který získal Oscara. V roce 1930 nastoupila totiž éra zvukového filmu.

HOLLYWOOD, CALIFORNIA – MARCH 27: In this handout photo provided by A.M.P.A.S., a general view of the atmosphere is seen backstage during the 94th Annual Academy Awards at Dolby Theatre on March 27, 2022 in Hollywood, California. (Photo by Handout/A.M.P.A.S. via Getty Images)

Od roku 1930 se výsledky oznamovali hlasovým přenosem. Novináři je obdrželi předchozího dne večer. V roce 1940 se ovšem stalo, že noviny Los Angeles Times zveřejnily seznam vítězů dříve, než bylo zahájení ceremoniálu. Od té doby jsou výsledky v zapečetěných obálkách a otevírají se až přímo před přečtením výsledků.

Cena pro cizojazyčný snímek byla poprvé udělena až v roce 1948 snímku Děti ulice režiséra de Sico. Samostatná kategorie pro cizojazyčné snímky vznikla v roce 1956. Nejúspěšnějším Čechem je doposud Miloš Froman, ten získal 2 Oscary za snímky Přelet nad kukaččím hnízdem Amadeus. 

V roce 2002 byl vyhlášen poprvé nejlepší animovaný snímek, kterým se stal Shrek režisérské dvojice Jensona a Adamsona. Jedním z posledních milníků se stal rok 2020, kdy poprvé cenu za nejlepší snímek vyhrál film, který nebyl anglicky namluvený. Byl jím snímek Parazit režiséra Pong Čun-ho. 

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *