Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty

Zpěvomat rozezpívá zářijovou Prahu, mimo jiné pod vedením Marty Topferové či Veroniky Vítové

Září 12, 2020

Zpěvomat rozezpívá zářijovou Prahu, mimo jiné pod vedením Marty Topferové či Veroniky Vítové

Sedmý ročník Zpěvomatu, tedy nástroje s lidským hlasem a srdcem, v němž se skupinky zpívajících pod vedením zkušených muzikantů-lektorů objeví v pražských ulicích, aby potěšili kolemjdoucí, kterým zazpívají na přání, se letos mimořádně koná 14. září. Mezi lektorkami, které povedou na pražských náměstích Míru, Tylově, Karlově, Jungmanově a Republiky skupinky pěveckých nadšenců, profesionálů i amatérů, letos najdeme hvězdu world music světového formátu Martu Topferovou, neméně zkušenou zpěvačku a zakladatelku vokálního sextetu Skety Veroniku Vítovou či polskou zpěvačku a antropoložku Ewu Zurakowskou.

© Foto Vojtěch Brtnicky

Zpěvomat založila před sedmi lety Ridina Ahmedová, originální zpěvačka a skladatelka, s cílem přinášet do uspěchané doby příležitost ke zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace: Lidského hlasu. V důsledku opatření v souvislosti s COVID 19 byl letos tradiční červnový termín přesunut na září. „Právě uplynulá doba naučila všechny vážit si mnohem více lidského kontaktu a pospolitosti,” říká zakladatelka Zpěvomatu Ridina Ahmedová a dodává: „Možnost usednout na židli nechat se oslovit jen tím nejpřirozenějším způsobem – prostým lidským hlasem, nechat si zazpívat vybranou skladbu od lidí do té doby neznámých, ale přece blízkých, dává našemu Zpěvomatu v době, kdy koronavirus všechny postavil před dosud neznámé situace, zcela nový rozměr. Již to není jen to zastávka v ubíjejícím shonu a ruchu všedního dne, ale nabídka toho, co nemusí být samozřejmostí: Kontaktu s jinými lidmi a vzájemné sdílení radosti.“

Více informací na www.hlasohled.cz. Příznivci mohou realizaci projektu podpořit libovolnou částkou na www.donio.cz/zpevomat.

© Foto Vojtěch Brtnicky

Lektory hudebních entuziastů, kteří pomocí Zpěvomatu letos rozzáří Prahu, budou Marta Topferová, v Berlíně žijící zpěvačka českého původu a světového renomé. Londýnské BBC radio Martu popsalo jako „zářivou hvězdu hnutí nueva canción“ a její elegantní, hluboký a podmanivý hlas okouzluje posluchače po celém světě již více než 15 let. Dále Veronika Vítová, zpěvačka a zakladatelka vokálního sextetu Skety, který úspěšně vystupuje v klubech a na festivalech u nás i ve světě. Spolupracuje také s Orchestrem Berg, triem Musica Panica, hostuje s Jazzdock Orchestra a na podzim pokřtí své debutové autorské CD Průhledný svět. Z Polska na pražský Zpěvomat zamíří Ewa Zurakowska, vokalistka kapely Korjen, která aktuálně slaví úspěch a světových žebříčcích etnické hudby. Řadu let zkoumá lidovou hudbu na Balkáně, ve Skandinávii a na Sibiři, kde se naučila různé techniky zpěvu. Zeurítia alias Vendula Šmoldasová je jazzová zpěvačka, specialistka na brazilskou bossa novu zpívanou v autentické portugalštině i vlastní tvorbu. V New Yorku spolupracovala na desce Libora Šmoldase “In New York on Time” s Georgem Mrázem, Samem Yahelem a Jeffem Ballardem. Koncertuje nejen v českých klubech, ale i v Evropě, Austrálii a USA. Josefina Horníčková je erudovaná multižánrová zpěvačka, v současné době se věnuje zejména aranžování vokálních partů a doprovodnému zpěvu. Spolupracuje například s Ewou Farnou, Vojtou Dykem či Radúzou.

Zpěvomat je pro posluchače i účastníky zcela zdarma. Ještě stále se mohou hlásit i zájemci o aktivní účast ve Zpěvomatu na www.hlasohled.cz/news/226/215/ZPeVOMAT-ROZEZNiPRAHU-Stanete-se-soucasti.html.

© Foto Vojtěch Brtnicky

Místa konání:
Praha 1 – Jungmannovo náměstí (za sochou Jungmanna), 14:30 – 17h – Marta Topferová
Praha 2 – Tylovo náměstí vedle KFC, 15 – 17:30h – Ewa Žurakowska
Praha 2 – náměstí Míru (před kostelem) 15:30 – 18h – Veronika Vítová
Praha 1 – náměstí Republiky (vedle výstupu z metra směrem ke staré Celnici), 14 – 16:30h –
Josefína Horníčková
Praha 2 – Karlovo náměstí (u sochy Elišky Krásnohorské), 14:30 – 17h – Zeurítia

Po 18:00 splynou Zpěvomaty do jednoho velkého na náměstí Míru. Ukončení v cca v 19:00h.

Ridina Ahmedová se dlouhodobě věnuje práci s lidským hlasem nejen jako vynikající autorka a interpretka (vzpomeňme na její fascinující souznění s Bobbym McFerrinem při jeho prvním vystoupení v Česku), ale i v širších souvislostech jako vyhledávaná a úspěšná lektorka a zakladatelka Hlasohledu. V současné době společně s basistou Petrem Tichým působí v projektu HLASkontraBAS, stejnojmenné album bylo nominováno na cenu Anděl 2016 v kategorii world music.

Všechny informace, podrobnosti a aktuality najdete na Facebooku Zpěvomatu na www.facebook.com/zpevomat nebo na stránkách www.hlasohled.cz.

© Úvodní foto Adála Vosičková


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *