Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Rozhovory Umění

Rozhovor s mladou grafičkou, kterou můžete znát jako majda_je_grafik

17 června, 2019

Rozhovor s mladou grafičkou, kterou můžete znát jako majda_je_grafik

Přinášíme Vám opět další rozhovor. Dnes jme se se zeptali na pár otázek mladé umělkyně a studentky. Její tvorbu sledujeme převážně na Instagramu, ten ale dalece přesahuje. Jakým způsobem? To se dozvíte v rozhovoru.

Zdravím, můžeš se nám prosím představit svými slovy?

Jsem Majda, ale taky 22-letá studentka z Prahy. Grafickým designem se zabývám aktivně od nástupu na střední grafickou školu v Praze. Jsem tichá kreativní duše v těle hobita, milující přírodu a město zároveň. K životu potřebuji hlavně prostor kolem sebe. Fyzický i duševní. Když se zrovna nehrbím za počítačem, jezdím na koni, nebo běhám se psem.

Snažím se tvořit hlavně jednoduchou a údernou grafiku, jako jsou plakáty nebo loga. Všechno začalo, když jsem od mala víc kreslila, než mluvila. Takhle jsem se vykreslila právě ke grafice. Kresba je základ, ostatní už závisí jen na nápadech.

Narazila jsem na tebe na Instagramu. Je ovšem vidět, že to nejsou projekty vytvářené pro tuto platformu. Jaké jsou tvé oblíbené vytvořené práce?

Na prezentaci používám Facebook a vlastní web. Instagramem svou tvorbu spíše jen propaguji. Díky němu a svému nicku @majda_je_grafik jsem dostala taky nějaké zakázky.

Do všech mých prací se snažím dostat vtip. Moje práce by neměly být prvoplánové, ale v divákovi by měli zanechat dojem.

Jednou z mých oblíbených je moje maturitní práce na téma Hory, aneb stručná příručka pro každého lyžaře. Jedná se o knihu, se kterou jsem si opravdu vyhrála. Je z nepromokavého materiálu, dá se v ní listovat také v palčácích a za velké kroužky jí lze připevnit třeba k lanovce. Díky tomu si ji můžete číst, když zrovna jedete na kopec.

Nedávno jsi sdílela, že se ti blíží obhajoby bakalářské práce. Na jaké škole studuješ?

Nyní dokončuji bakaláře na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni s oborem grafický design.

Doporučila bys tuto školu studentům, co mají zájem o design?

Určitě ano. Škola je sice mladá, ale učí v ní schopní kantoři a zajímavé osobnosti. Je rozvržená jako openspace, prostor se dělí maximálně sklem. Díky tomu vidíte napříč fakultou skrz všechny obory. Prostor tak vybízí k propojování a využívání studentů z jiných oborů. Jednotlivé obory se díky tomu neseparují a netvoří se hranice mezi studenty.

Jaký byl tvůj bakalářský projekt?

Vždycky když jsem měla volnou ruku na výběr tématu, zvolila jsem si něco, k čemu mám blízko. U bakalářské práce jsem si vybrala téma zaměřené na jahody. Celým názvem „Koordinovaný vizuální styl kunratické jahody”.

Proč zrovna jahody?

Bydlím vedle pražských Kunratic, které jsou proslaveny svými jahodovými poli a s jejich majiteli se znám. Vytvořila jsem tedy v základě logo s logomanuálem, vizitky, samolepky, visačky na koše, mapu sběrných polí, a návrh webu. Celý vizuál pak ještě doplňují plakáty upozorňující na začátek jahodové sezóny, na prodej sazenic, a propagující samosběr. Jako takovou „třešničkou na dortu” jsem celý vizuál zakončila zavařením marmelád, přímo z kunratických jahod, do zavařovaček, které jsou podle logomanuálu správně označeny logem.

 

Kam bys chtěla směřovat ve své tvorbě dál? Máš nějakou představu? Je design v naší republice dobrým zaměstnáním?

Chci se dál rozvíjet v grafice, jako to dělá samotný obor. Grafický design se totiž každým dnem vyvíjí stejně rychle, jako technologie. Musíte jít neustále s dobou a učit se novým věcem. Takže si určitě myslím, že design je dobrou profesí. Jestli tomu tak je v česku, záleží na vkusu klientů, nebo na průbojnosti grafika. Jinak se budem topit v “grafickém odpadu”. Za zmínku stojí motion design (tedy pohyblivá grafika), která se dostává do širšího povědomí a hodně škol otevírá nové obory na motion speciálně zaměřené. Nějaké základy mám, ale abych se v oboru udržela, ráda bych se soustředila na tvorbu motion designu více.

Kde bereš inspiraci?

Inspiruji se stylizací vycházející z moderního umění. Také díly významných umělců jako jsou Fukuda, Mondrian, Courbusier, Sutnar a tvorbou našich šikovných grafiků a typografů (např. Babák, Najbrt, Pecina, Brousil, Říha). A potom také tvorbou mých kamarádů ze školy.

Děkujeme za rozhovor!


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *