Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Tech

Milovníci kávy pozor! Historie, zajímavosti a typ, jak si vykouzlit výbornou kávu z tepla domova

17 prosince, 2020

Milovníci kávy pozor! Historie, zajímavosti a typ, jak si vykouzlit výbornou kávu z tepla domova

Dnešní článek bude provoněn čerstvě praženou kávou. Musíme vám tedy doporučit, si k jeho čtení také jednu uvařit. Káva se pro některé z nás stala již neoddělitelnou součástí života. 80% dospělé populace konzumuje alespoň jeden šálek denně. Odkud se ale vzala? Traduje se, že pojmenování „káva“ vychází z arabsko-tureckého slova pro povzbuzující nápoj, „qahwah“ nebo „kahweh“.

Historii kávy započneme stručným příběhem o arabském pasáčkovi koz jménam Kaldi. V jemenských horách měl své stádo, které se jednoho dne začalo pást na keřích s červenými plody. Všiml si, že po těchto plodech začala být zvířata více aktivní než jindy. Opat z blízkého kláštera se o historce dozvěděl. Plody povařil ve vodě a naservíroval je mnichům. Díky účinkům plodů mniši vydrželi déle u svých modliteb. Později sušili větvičky s plody a když jedna padla do ohně, voňavé bobule posbírali, rozemleli a získali ještě lahodnější nápoj.

Pokud se podíváme na faktickou historii, první zmínky o kávě pochází z 6. století. Rostlina kávovník má svůj původ v Etiopii, konkrétně v provincii Kaffa. Rostliny kávovníků zde stále divoce rostou dodnes. Etiopané původně kávová zrna žvýkali. Po požáru ale zjistili, jak krásně voní, a začali zrna pražit. Při středověkých válečných taženích, byla přivezena do Jemenu. Zde došlo k její kultivaci. Dostává se odsud do svatého města Mekky. Podle historických pramenů začaly právě zde vznikat první kavárny. Poutníci se tak s kávou mohli seznámit a roznášet ji do svých domovů po celém světě. V roce 1511 ale přišel pro kávu téměř konec. Byla označena náboženskými vládci za škodlivou, stejně jako alkohol, a všechny zásoby byly zničeny. Její prodej byl v oblasti Mekky zakázán, naštěstí již byla rozšířena v dalších místech světa. První zámořská plantáž se nacházela na Jávě. Holandský obchodník na ni propašoval první sazeničky. Půda bohatá na živiny dala vzniknout první zámořské plantáži v dnešní Indonésii, která se stala nejvýznamnějším světovým vývozcem kávy. Odsud se začala káva šířit do Evropy a rázem se stala velice populárním nápojem. U nás bychom si do kavárny mohli poprvé zajít na konci 17. století, pravděpodobně do domu U Zlatého hada v Praze.

Důležitým posunem v přípravě kávy byl nepochybně také vynález espressa. Na začátku 20. století s ním přišel Luigi Bezzera. Zjistil, že na přípravu opravdu dobré kávy je potřeba specifický tlak a teplota. Autor si nechal svůj přístroj patentovat, ovšem o několik let později jej koupil Desidero Pavoni a do dvou let začal se sériovou výrobou. Co vlastně znamená espresso? „Když je něco vytlačeno“, vychází to tedy z formy přípravy. Pravé espresso se spotřebovává pouze v množství 25-35ml, které obsahují 50-100mg kofeinu.

V současné době prožíváme podle odborníků třetí kávovou vlnu. Toto označení se pojí se snahou připravovat kvalitní kávu poctivě. Věděli jste, že káva je druhá nejobchodovanější komodita na světě? Existuje přibližně 25 miliónů farmářů z padesádi zemí světa. V obchodovanosti už ji předčí jen ropa. I když se to může zdát zvláštní, káva se řadí mezi ovoce. Je tomu tak díky tomu, že pochází z třešňových bobulí. Nejdražší káva na světě stojí 27 000 korun za kilo. Sbírá se z výkalů divokých koček na Sumatře. Tato kočka není schopna trávit kávová zrna, a tak jsou v jejím žaludku fermentována a po vyloučení sbírána. Káva má jemně čokoládovou chuť. Víte, že první webkamera vznikla díky kávě? Byla vyrobena na univerzitě v Cambridge, aby kontrolovala stav konvice s kávou. 

Pokud jste milovníky kávy a ještě nevíte co si přát od Ježíška, není pozdě! Přikládáme vám typ na kávovar, který ocení každý kávový nadšenec. Jedná se o plnoautomatický kávovar Esperto Caffè od Tchibo, který nabízí lahodnou kávu zapomocí profesionálního parního tlaku 19 barů. Níže se můžete podívat na video z naší redakce, kde vám ukážeme obsah balení, řekneme vám bližší informace a naše první dojmy.

Kávovar slibuje vykouzlení toho nejvoňavějšího espressa nebo caffè crema. Nabízí také funkci Doppio, která vám připraví dvojitou dávku nápoje díky dvěma spařením. Dáváte-li přednost silnější kávě, můžete s pomocí tlačítka Intense+ připravit kávu z většího množství kávových zrn. O namletí kávy se postará bezúdržbový mlýnek z nerezové oceli. Design kávovaru je také velmi příjemný. Na šířku měří neskutečných a pouhých 18 cm, takže vám nezabere příliš mnoho místa. Jeho design je velmi elegantní a zapadne tak do každé kuchyně. Díky výškově nastavitelné výpusti s osvětlením šálku pojme až 15,5 cm vysoké šálky. Pokud vám na něm chybí tryska na přípravu specialit z mléka, nezoufejte. Můžete sáhnout po jeho téměř identickém dvojčeti Esperto Latte.

Celkově hodnotíme kávovar jako velmi povedený. Jeho používání i údržba je velmi snadná. Nápoje připravuje rychle a potichu. Líbí se nám také jeho vzhled, který je poměrně skladný a elegantní. Negativum ovšem spatřujeme v plastových prvcích. Naopak se nám ale líbí možnost rozšířit zásobník kávy až na 300 gramů, díky čemuž se z něj může stát jak pomocník do domácnosti, tak kanceláří. Tento kávovar vám můžeme s čistým srdcem doporučit.

 


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *