Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty

Již po 12. láká Land art širokou veřejnost do prostor Botanické zahrady v Brně

Červen 1, 2017

Již po 12. láká Land art širokou veřejnost do prostor Botanické zahrady v Brně

I v letošním roce pořádá Mendelova univerzita výstavu Land art. Je to již po 12., co se studenti Lesnické a dřevařské fakulty přemístili do prostor Botanické zahrady a arboreta, aby vytvořili ve venkovním prostoru exponáty, které zde budou po 14 dní vystaveny a to přesně od 31.5. 2017 do 14.6.2017.

Studenti neměli žádná omezení, jak svá díla stvořit až na jedno. Dostali téma sláma a jak se k tomu kdo postavil, bylo již na něm. Díky tomu vznikla velká spousta různorodých děl.

Aby jsme byli kompletní – co je to vlastně Land art?

Land art je umělecký směr, který vznikl v USA v 60. letech. V dnešní době již není tak rozšířený, ale pořád se s ním lze setkat, například v krajinné architektuře, kde se často používají skulptury a objekty z organických a anorganických materiálů.

Tento směr vznikl v době, kdy byli autoři již přesyceni komerčním uměním a rozhodli se proti němu obrátit. Stejně tak měli záporný postoj k umění, které bylo určeno pro galerie a muzea. Z toho důvodu se vydali ven do krajiny a zde na přírodních, těžko dostupných místech tvořili svá umělecká díla na místech, kde ještě žádný zásah člověkem nebyl, ovšem s harmonii s přírodou. Umělci se snažili o výjev, který vzbudí zájem svou monumentalitou, nebo nevšedností. Snažili se využít intenzity lidského vnímání, které v podobně opuštěné krajině nic podobného neočekává.

Vernisáž probíhala 31. 5. 2017 od 17. hodiny. Tedy, alespoň probíhat měla, ale již jako vstupní dar dostal každý z návštěvníků půl hodinové zpoždění, které na přímém slunci nebylo nic příjemného. Ale na to dobré si člověk musí umět počkat a toto bylo určitě dobré.

V loňském roce byla návštěvnost vernisáže údajně 300 lidí, loňský rok ta letošní určitě nepřekonala, ale za to mezi návštěvníky byly všechny věkové kategorie od studentů, přes maminky s dětmi až po seniory.

Doprovodný program probíhal nad má očekávání. Studenti ve spolupráci s učiteli a děkanem fakulty připravili módní přehlídku vlastních návrhů. První na řadě byly modely Filipa Dočekala, který navrhl oblečení inspirované street artem a graffiti, které slouží jako reklamní předměty pro Mendelovu univerzitu. Mezi ně patří legíny, kšiltovky, trička i vaky.

Jako druhé se představily modely maturantů, kteří měli za úkol si vytvořit vlastní oblečení za pomocí vlastně namíchaných barev a museli si ho dokonce i vlastnoručně natisknout. Někteří tento úkol přešli tím, že se vrhli pouze do jednobarevného modelu, ale byly zde spatřeny i velmi složité modely.

V třetí a poslední části Andrea Vojkůvková představila své modely pod názvem One face. Zabývala se tím, že každý člověk má každou polovinu tváře jinou a proto zobrazovala na svých portrétech pouze jednu polovinu tváře člověka. Ty byly velmi kvalitně nakresleny a přetisknuty na trička, které je možné dokonce zakoupit.

Exponáty ze slámy byly rozmístěny po celém areálu Botanického parku. Každý z účastníků při vstupu měl nabídnutu mapu areálu s označením, kde se jednotlivé exponáty nachází. Sama Botanická zahrada stojí za vidění a díky těmto exponátům ještě ožila úplně novým životem.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *