Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Diplomanti pražské AVU se představí na výstavě Nejkrásnější věk

Červen 19, 2019

Diplomanti pražské AVU se představí na výstavě Nejkrásnější věk

57 umělců pražské AVU se představí na výstavě Nejkrásnější věk. Budou mezi nimi malíři, sochaři, kreslíři, grafici, novomediální a intermediální umělci, architekti a restaurátoři. Na výstavě budou prezentovat své absolventské práce od 21. do 30. června, v hlavní budově AVU a v Moderní galerii AVU. Výstava ukáže výsledek šestiletého studia, ale také plány studentů do budoucna. 

Výstava získala svůj název podle stejnojmenného filmu Jaroslava Papouška z roku 1968, který se odehrává mezi tehdejšími studenty, profesory a modely sochařského ateliéru na AVU. V podvečer 20.6. ve spolupráci s Klubem AVU proběhne projekce tohoto filmu ve venkovním letním kině. 

Vernisáž výstavy proběhne 20.června v 17 hodin. Po ní bude následnovat afterparty ve Fuchs2, kde zahrají Elastic, Bilej Kluk, Irako Seigen, TRAUMA, HYΛEN.

V rámci konceptu výstavy požádali kurátoři všechny diplomaty, vedoucí pedagogy i rektora, aby se zamysleli nad budoucností v horizontu pěti let. Zde jsou některé z odpovědí. 

Za pět let už nikdo nebude vědět, který ateliér byl náš, protože se ateliéry budou jmenovat podle vůní. Mezi ateliéry, které budou pořádně smrdět, bude věřím patřit i Lesní vůně, tedy dnešní Grafika 2. Bude smrdět, protože nedělá čisté umění, ale pracuje s tím, co vypadá jako odpad, co ztratilo jméno, co kvasí a co špiní. Má zvláštní cit na to, jak se jedna věc protiskává do druhé, čili jak obrazy pokračují skrz různé věci,“ říká Vladimír Kokolia, vedoucí Ateliéru grafiky II.

„Sedíme se studentkami na zahradě školy v kruhu u ohně, vyprávíme si příběhy, v pozadí v bazénu skáčou delfíni. Střídáme se s delfíny ve vyprávění, vtipkujeme spolu. Komunikujeme s pomocí piezo mikrofonů, umístěných na dně bazénu, displeje s překladačem a sluchátek. Delfíni sdílí opravdu staré legendy o vzniku světa,“ popisují Kateřina Olivová a Darina Alster z Ateliéru nových médií II.

Oborové a mediální dělení přístupů ve výuce ustupuje do pozadí. Ateliérová výuka není členěna podle médií, definuje se skrze jevy, které zkoumá, vyučuje a reprezentuje. Na AVU je Ateliér dívání, Ateliér manipulace, Ateliér povrchnosti, Ateliér soucitu, Ateliér angažovanosti, Ateliér lenosti, Ateliér arogance, Ateliér hmatu, Ateliér napodobování, Ateliér slova, Ateliér nahoty, Ateliér věcnosti, Ateliér populismu atd. Před hlavní budovou je malé náměstí a neparkují tam auta. Web AVU změnou jasu a tónu ukazuje sílu slunečního svitu nad AVU a produkci kyslíku ve Stromovce,“ popisuje budoucnost Akademie rektor Tomáš Vaněk.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *