Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Reporty Tech

Vezmi mě tam, kde jsou dívky krásnější a tráva zelenější. – Burnout Paradise Remastered

Květen 19, 2020

Vezmi mě tam, kde jsou dívky krásnější a tráva zelenější. – Burnout Paradise Remastered

Electronic Arts (nadále pouze EA) se od pravěkých časů věnovali vždy novým titulům a pokračováním těch stávajících. Koho by tedy v únoru 2018 napadlo, že se vytasí s velkou rybou jménem remaster? Oni se snad zbláznili, nebo je to nějaký vtip? Spojili síly se starým týmem a naservírovali nám remaster kultovního Burnout Paradise!

Ano čtete správně, remaster. Někomu v EA asi ruplo v bedně, protože si právě protiřečí. Ale je to tak. Původní Burnout Paradise z roku 2008 se na své desáté výročí dočkal znovuoživení na zařízeních poslední generace. A jak tenhle počin dopadl? Na to se spolu podíváme.

Motorky do hry přináší zcela nový pohled a animace řidiče je nádherná.

Herní náplň

Co se příběhu týče, tak nepotěším ty, co tu nějaký hledají. O tom Burnout není a nikdy ani nebyl. Žádný tu nenajdete. Jenom se chcete stát nejlepším jezdcem ve městě. Nic víc, nic míň. Žádné cutscény, žádný doprovod. Sice vám po dobu hraní sem tam do hry promluví zdejší DJ Atomika, ale ten Vám dává spíše nedůležité klábosení o tom, co se ve městě děje.

Náplní hry je jezdit, bourat, jezdit a zase bourat. Postupně získáváte nové a lepší vozy, překonáváte zdejší rekordy vašich přátel nebo úplně cizích hráčů, vyhráváte závody, sem tam sejmete nějaké to auto jedoucí na dovolenou a občas si jen tak jezdíte po městě a objevujete zdejší krajinu a tajemství.

Burnout Paradise byl totiž prvním, a zatím posledním dílem s volnou mapou. Autoři se tehdy inspirovaly jinými tituly a usoudili, že to je moderní směr. A proto si už od samého začátku můžete jezdit kam se vám zachce. Sice dostanete mini tutoriál jak si opravit auto v blízké autoopravně, ale nikdo neříká, že tak musíte udělat.

Tuto obrazovku uvidíte při hraní často.

Vozový park

Jakožto čistě arkádový titul se spoustou bouraček ničících plechy jsou auta ve hře fiktivní. Samotné automobilky, a určitě i hráči, by nebyly nadšené kdyby jejich multimilionové vozidlo bylo roztrháno na kousky. Auta jsou tedy vymyšlená buďto od základu, takže můžete najít nějaký ten unikát, ale i tak jsou tu taková, která jsou inspirovaná skutečnou předlohou. Buď mají pozměněné tvary a nárazníky, nebo jsou kombinací dvou různých značek či modelů. A najde se tady vše pro každého. Od starých amerických klasik po moderní svalovce, přes japonské sporťáky všeho druhy a závodní speciály, až po evropské sedany a superauta společně s motorkami. Vozidel je v základní hře 75, ale díky DLC, která jsou v ceně, se počet zastavil někde kolem 150, z toho jsou čtyři motorky. A to není málo když si vezmeme, že jsou všechna vymyšlená. A jen namátkou, najdete zde i čtyři auta inspirované filmy.

Každý si tu vybere a stejně tak si vyberete i svůj styl nitra. Abyste chápali, každé auto má předepsaný jeden ze tří stylů nitra, pokud nepočítáme DLC. Jsou tu nově zelený kaskadérský, ničitelský červený, rychlostní žlutý a k bonusu je zde pak jeden přepínací a nekončící modrý. Motorky nemají žádný. Každý druh nitra vyžaduje jiný druh chování a částečně ovlivňuje i způsob ovládání vozu.

V multiplayeru si můžete zobrazit informace o jednotlivých hráčích.

Mapa a okolí

Fiktivní americké město Paradise City ležící někde u východního/jihovýchodního pobřeží se svou rozlohou rozprostírá na 500 km2. Na východní straně mapy naleznete velkoměsto a industriální oblast, na západě pak hory a turismus. Spousta nových her od EA se asi tímto rozdělením mapy inspiruje, vždyť poslední tři díly Need for Speed vypadají podobně.

Bonusové rozšíření mapy Big Surf Island vám otevírá další rozměr k vyblbnutí. Tahle oblast byla navržena jako velké hřiště. Zde se nemusíte zabývat věcmi jako kde najít pořádný skok, kde si dlouze zadriftovat nebo se vyfotit. Vše tu je. Obrovský skok přes konstrukci mostu nebo skrz koblihu, věž na kterou lze vyjet jen díky smykování, nebo molo u moře. Silnice jsou propojené, široké a některé i opuštěné. A stejně jako celý zbytek mapy, i tento ostrov je přístupný už od začátku. Pokud budete jezdit klidně a budete si chtít hrát na turistu, tak je zde spousta míst kam koukat.

Při intenzivních momentech lítají jak jiskry, tak plechy a někdy i nervy.

Aktivity

Ve hře se nachází celkem pět závodních disciplín plus pět vedlejších aktivit. Z disciplín jsou to klasický Race z bodu A do bodu B, Road Rage neboli místní derby v ulicích města, Marked man kdy máte terč na zádech a musíte přežít do cíle, Stunt Run kdy se snažíte nasbírat co největší počet bodů za určitý čas a Burning Route, u motorek Burning Ride a Midnight Ride, což jsou závody s časem. Každý závod navíc začíná na jednom z více jak stovky semaforů a končí na jednom z osmi míst, přičemž při každém novém „levelu“ se znovu zpřístupní, takže si město a jeho cesty brzy zapamatujete.

Z vedlejších aktivit jsou tu pak tzv. Road Rules neboli zajetí určitého času na dané ulici, obdoba Crash módu Showtime, kdy se snažíte na dané ulici způsobit největší škodu, a pak jsou tu kolektivní věci. Ničení billboardů, skákání na super skocích a projíždění branek ukrývající zkratky. Když všechny tyto aktivity dokončíte, odemknou se vám za každou nové vozy.

Tzv. Showtime mód Vám dovoluje skákat jako míček a odrážet kolemjedoucí vozy.

Multiplayer a věci co se nevešly

Hra má i svůj multiplayer ale na konzolích si jej zahrajete pouze, pokud máte předplacenou službu Xbox Gold nebo PS Plus. Pokud se chcete do multiplayeru přihlásit, můžete to udělat rychlým přístupem přímo ve hře za pomoci jednoho tlačítka. Server má každý host na svém zařízení a na jeden se vejde až osm hráčů. Dnes je to normální číslo, ale dříve to bylo spoustu. A díky tomu, že se jedná o remaster, tak hra tento nápor lépe zvládá. Bohužel ale multiplayer je větší zábava, pokud je server plný alespoň z poloviny, ve dvou to nemá de facto smysl vůbec.

Autorům se podařilo znovu zlicencovat i vetšinu hudby z původního titulu, včetně ikonického Paradise City od Guns and Roses. Tuto legendární kapelu sice většina mladých hráčů nepozná, ale starší ročníky určitě vědí. Bohužel, hudba se rychle oposlouchá, a na můj vkus se některé singly do stylu hry ani nehodí.

Dominanta města, obrovský název města.

Závěr

Závěr je tedy takový, že hra i přes to, jak je dnes stará, má modernímu publiku co nabídnout. Hodiny zábavy jak o samotě, tak online, navrch s množstvím obsahu k prozkoumání, společně s velkou mapou ukazují, jak byla hra ve své době nadčasové dílo. Naneštěstí ale po dokončení všech aktivit už offline složka nemá co nabídnout a pokud nenarazíte na aktivní server, nebo se do toho Vašeho nepřidá více lidí, tak ani ten není kdo ví co. Ovšem pokud tyto detaily přehlédneme, tak Vás hra velice dobře odmění úsměvem od ucha k uchu.

Plusy:

+ Rozlehlá mapa

+ Spousta aut různého typu

+ Všechen bonusový obsah v ceně hry

Mínusy:

– Rychle se opakující hudba

– Málo obsahu po dokončení hry

– Občasné bouračky mimo textury

 

Autor: Kristián Kováč

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *