Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty

Atmosféra 17. století, ohlédnutí za Valdštejnskými slavnostmi

Květen 22, 2019

Atmosféra 17. století, ohlédnutí za Valdštejnskými slavnostmi

Třetí květnový víkend patřil ve Frýdlantu již poněkolikáté Valdštejnským slavnostem, díky kterým se všichni návštěvníci mohli přenést zpět do 17. století.

Třídenní akce, kterou pořádá město Frýdlant, se letos udála pod slunečným nebem. Páteční den byl věnován převážně kapelám, které toho s historií nemají moc společného. Mezi hlavní hvězdy patřila Aneta Langerová, ale diváci si mohli poslechnout i místní kapely jako například The Grizzlies nebo RAiN.

Sobota a neděle se již odehrály čistě v historickém hávu. Program byl již tradičně roztroušen po celém městě, ale vše bylo řádně označeno, takže se nemohlo stát, že by se někdo z návštěvníků ztratil.

Hlavní program probíhal na náměstí, kde kromě dobové hudby a tanečních vystoupení byli k vidění i kejklíři, divadelníci nebo šermíři. Velký úspěch sklidilo na slavnostech známé Divadlo bez Střechy nebo Páni z Kolína, kteří předvedli výcvik halapartníků i se zapojením některých diváků. Na náměstí se také kromě pódia nacházely i stánky s různými výrobky ze skla, kůže či kovu, nebo různými druhy pochutin.

V prostorách radnice bylo možné navštívit dětský program, popřípadě městské muzeum, které bylo otevřeno i v noci v rámci Muzejní noci. Pokud se návštěvníci nebáli mohli vyrazit i do výšin na věž radnice a náměstí si prohlédnout z ptačí perspektivy.

Další oblíbenou zastávkou v rámci slavností je vojenské ležení, které se nachází v městském parku. Návštěvníci mohli nahlédnout, jak to asi vypadalo v takovém táboře před bitvou či navštívit lazaret, kde pobývali zranění vojáci. Pro menší návštěvníky, bylo nedaleko parku postaveno „unavovadlo“ nebo dřevěné ručně poháněné „ruské kolo“.

V odpoledním programu nesměla chybět bitva, v které proti sobě stanulo vojsko Albrechta z Valdštejna a Gustava Adolfa. I když se tato rekonstrukce neobešla bez menších komplikací (někteří vojáci nevěděli kudy na bitevní pole z města dojít), většina diváků si ji užila. Samozřejmě se bitva neobešla bez děl, koní a soubojů, které naštěstí pro nikoho ze zúčastněných neskončili tragicky.

Sobotní večera byl ukončen pochodňovým průvodem městem a samozřejmě ohňostrojem, který byl letos doprovázen i hereckým výstupem. Nedělní večer byl zakončen loučením s vévodou a jeho jednotkami a vystoupením kapel Selfish Murphy a Mladej pes a starý kočky.

I když někteří návštěvníci nebyli spokojeni s letošní choreografií bitvy, která bránila pořádnému výhledu na bitevní pole, proběhlo vše hladce a bez dalších připomínek. Letošní ročník si tak všichni náležitě užili, a to jak v řadách návštěvníků, tak i v řadách vystupujících.

Pokud vás toto ohlédnutí zaujalo neváhejte a přijeďte za 2 roky na další ročník Valdštejnských slavností.

Autor: Šárka Jakoubková


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *