Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty Umění

Festival Sněz tu žábu představí současné francouzské divadlo už posedmé

28 srpna, 2021

Festival Sněz tu žábu představí současné francouzské divadlo už posedmé

Současné francouzské divadlo, hudba, ale i základy francouzské konverzace. Sedmý ročník festivalu Sněz tu žábu se letos uskuteční od 3. do 5. září v pražském Divadle NoD a jako každý rok představí v české premiéře několik současných divadelních her frankofonních autorů. „Letos si určitě nenechte ujít robotické představení Artefakt. Pod vedením francouzského režiséra Jorise Mathieu vám Shakespeara nebo Becketta odehraje robotická paže, automatický hlasový systémem nebo 3D tiskárna,“ zve na festival jeho ředitelka Natálie Preslová. Kromě toho se můžete těšit na divadelní skici francouzských divadelních textů, koncerty a také na křest knihy překladů současného francouzského dramatu, který proběhne na střeše Divadla NoD. Více o programu a festivalu najdete na www.sneztuzabu.cz

Letošní ročník se po roční on-line pauze odehraje naživo, a to v Divadle NoD v centru Prahy, které se na tři dny zaplní francouzskou kulturou. Ačkoli je festival Sněz tu žábu primárně divadelní, pravidelně svým divákům nabízí i nedivadelní zážitky. „Českému publiku chceme představit současnou francouzskou kulturu v širší perspektivě, nejen skrze dramatické texty a divadlo. Na programu proto máme také koncert nebo česko-francouzskou konverzaci. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit most mezi oběma zeměmi a také trochu bořit zažité stereotypy o francouzské kultuře,“ říká dramaturgyně festivalu Linda Dušková.

Hlavním hostem festivalu je robotická divadelní inscenace Artefakt v režii Jorise Mathieu, která představí divákům, jak bude vypadat divadlo, až lidstvo zmizí z povrchu zemského. Diváky čeká procházka se sluchátky na uších, temnou postapokalyptickou krajinou, které vládnou stroje, hologramy a umělá inteligence.

Celý festival zahájí křest knihy překladů frankofonních divadelních her, které se objevily na předchozích ročnících festivalu. Kniha vychází ve spolupráci s Institutem umění/Divadelním ústavem a Francouzským institutem v Praze a uskuteční se na střeše Divadla NoD s panoramatickým výhledem na Prahu. Po křtu bude následovat skica textu Suzy Storck od Magali Mougel, v režii Braňa Mazúcha. Autorka se v textu zamýšlí nad otázkou, co se stane, když neposlechneme sami sebe a přinutíme se žít tak, jak je to podle názoru ostatních „normální“. Dalším autorem, který se v českém prostředí díky festivalu představí vůbec poprvé, je Baptiste Amann. Jeho divadelní hra Území (Budem si pískat Marsejézu…), v režii Adama Skaly, zavede diváky mezi čtyři sourozence, kteří se po smrti svých rodičů snaží prodat rodinný dům. Prodej ale komplikují vzpomínky na dětství, rodinná traumata a především jedna mrtvola z 18. století, kterou na zahradě domu objeví.

Kromě divadelních her a skic je na programu také hudba. V NoDu zahraje DJ Polyester, poslední večer festivalu se představí francouzské uskupení pod vedením kontrabasisty Yorama Rosilia s projektem Share, který dává prostor improvizované hudbě.

Festival Sněz tu žábu nabízí v Česku ojedinělou možnost seznámit se s novými tendencemi v současném frankofonním divadle a zároveň vytváří prostor určený k setkávání a interakcím mezi českou a francouzskou kulturou. Festival pravidelně zprostředkovává kontakty mezi českými divadly a francouzskými autory, vybírá a doporučuje francouzské hry k překladu, aktivně se účastní diskuzí a konferencí v obou zemích nebo se zapojuje do výběrových komisí textů ve Francii.

Kompletní program najdete na www.sneztuzabu.cz

Vstupenky na divadelní představení a skici si lze koupit v předprodeji GoOut:
https://bit.ly/SnezTuZabu2021

Doprovodný program je zdarma.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *