Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba

Zputnici to rozjeli s Monkey Business. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí.

Únor 22, 2020

Zputnici to rozjeli s Monkey Business. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí.

Že to králům pop funku z Monkey Business a pražské elektro-punkové partičce Zputnik spolu pěkně šlape, už dávno není žádným tajemstvím. Kapely spolu koncem loňského roku odehrály několik koncertů a z neobvyklého hudebního spojení vznikla nejen pořádná funky punky pařba, ale i nový live videoklip Zputniků „Kalhotky štěstí“.

Nápad zorganizovat pár společných koncertů přišel v létě na festivalu Keltská noc, kde obě kapely účinkovaly. „Před prvním koncertem jsme se trochu báli, jak budou lidi reagovat. Publikum s velkou převahou fanynek bylo natěšené na Monkey Business a místo nich na scénu vtrhla podivně vypadající parta pankáčů a začala na ně chrlit svoji ujetou muziku. Přesto je ale naše energie rychle chytla,“  vzpomíná bubeník Martin „Rusák“ Kadnár.

Spolupráci se Zputnikem si chválili i samotní Monkey Business. Jejich fanoušci prý ještě nikdy žádnou jinou předkapelu nevzali tak dobře. Spojení dvou na první poslech nesourodých žánrů se osvědčilo a další akce na sebe nenechaly dlouho čekat. Na podzim spolu kapely odehrály velké koncerty ve Valašském Meziříčí, Teplicích, Hradci Králové a sezónu zakončily funky punky pařbou v brněnském klubu Fléda. Na koncertě vznikl i nový videoklip Zputniků Kalhotky štěstí.

Jakékoliv škatulkování žánrů Zputnici vždy odmítali. V jejich skladbách jsou kromě klasického punku slyšet i prvky elektroniky a na české poměry také velmi nestandardní zpěv. To vše korunuje nezaměnitelný a energií nabitý projev zpěvačky Anety. „Rádi boříme hranice mezi hudebními styly. Žánr není důležitý, při výběru hudby by měla rozhodovat hlavně její kvalita. Slepé následování jednoho stylu hudbu zabíjí. Kapely se přestanou rozvíjet, začnou se vykrádat navzájem a to je vždycky začátek konce,“  říká Rusák.

Spojení punku a funku ale nevzniklo ze dne na den a hudební cesty členů obou kapel se už setkaly i v minulosti. Bubeník Rusák spolupracoval na prvním CD Monkey Business a otextoval také několik písniček pro projekt Neruda Romana Holého.

„S Romanem se známe dlouho. Díky němu vlastně existuje Zputnik tak, jak ho znáte teď. Všechno začalo v Sušici, což bylo v 90. letech neuvěřitelně rozjetý město a troufám si říct, že na čas předběhlo i Prahu. Zajímavá muzika i lidi. V létě tam Roman spolupořádal skvělej festival Šumava Rocks, kde jsem poznala Rusáka, a to byl vlastně první krok ke vzniku naší dnešní sestavy,“  vzpomíná zpěvačka Aneta Práglová.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *