Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Párty Reporty Umění

Vegan Žižkov Fest nám ukázal, co všechno se dá vybudovat, když se spojí dobrá parta lidí

Březen 19, 2019

Vegan Žižkov Fest nám ukázal, co všechno se dá vybudovat, když se spojí dobrá parta lidí

Navštívili jsme veganský festival v Prostoru 39 a máme pro vás pár fotografií doplněných o některé zajímavosti z tohoto místa.

Dům se nachází v Řehořově ulici, která stojí ve staré žižkovské zástavbě a dá se říct, že stojí mezi dvěma divadly – Žižkovským divadlem Járy Cimrmana a divadlem Ponec (pro nepražany kousek od Hlavního nádraží). Při průchodu ulicí byste na první pohled nepoznali, že se uvnitř domu 39 nebydlí, protože svou vizuální podobou naprosto splývá s okolními domy. Když vcházíte dovnitř, mírně stoupáte po dřevěné plošině – vchod je bezbariérový – do jakéhosi atria, kde je umístěna také kuřárna s pár gauči a stolkem, popřípadě by se tam dal odložit kočárek nebo kolo. Kavárna, do které vstupujete poté, působí velmi otevřeně, protože celý prostor je ve tvaru dlouhé nudle, chcete-li úzkého obdélníku, takže vidíte až na konec místnosti. Po straně směrem do ulice je hodně oken, takže můžete sedět u kávy či dezertu, koukat z okna a přemýšlet třeba nad nesmrtelností chrousta. V rámci akce Vegan Žižkov Fest byla velká část přízemního patra pokrytá stolky nabízející slané i sladké veganské dobroty, předměty podporující merchandising a samotnými návštěvníky.

Potom, co vystoupáte po schodišti, se ocitnete v prvním patře, kde můžete vidět industriální prostory s nepopsatelným geniem loci. Konkrétně jsou tu prosklené zasedací místnosti v přední části, vzadu pak prostor pokračuje a rozšiřuje se do místa vhodného třeba pro přednášky, akce apod. My jsme si tu poslechli povídání o tom, jak probíhala přestavba a oprava domu. Dvojice aktérů (Pavel Matěj a Alžběta Kroupová) nám prozradila, že všechno s týmem Prostoru 39 dělají vlastními silami, tzv. DIY, pouze s pomocí dobrovolníků a přátel. Klobouk dolů.

  

Jednou z mnoha zajímavostí pro mě bylo, že dům byl 27 let prázdný a původně se v něm vyráběl papír, poté sloužil jako sklad. Součástí je nákladní výtah s nosností bezmála tří tun! Horní patra zaujímají umělci, kteří tvoří ve svých pronajatých ateliérech; sídlí tu i nezisková organizace Meetina, zabývající se duševním zdravím. Rekonstrukce ještě není dokončena, budově chybí vytápění a další vybavení.  I proto byla spuštěna podpůrná kampaň z řad lidí na Hithit.cz, která za pár hodin končí; s radostí vám můžu oznámit, že lidem z Prostoru 39 se podařilo vybrat na darech a odměnách požadovanou částku. Gratulujeme :). Kampaň ještě stále běží, takže pokud si chcete na poslední chvíli ještě urvat nějakou tu odměnu, nebo přispět – mimochodem mají tam ke shlédnutí krásné fotografie proměny celého objektu – můžete tady.

 

Na závěr shrnutí celého festivalu. Podle nás se akce velmi povedla, přilákala jak lidi podobného smýšlení, tak i některé zvědavce z řad široké veřejnosti. Přednášky byly velice zajímavé a obohacující, lidé příjemní, jídlo osvěžující. Za redakci Urban Stage můžu čestně prohlásit, že zůstaneme příznivci a budeme se těšit na další akce. 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *