Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Umělec na pokraji umění a globální komerce, KAWS

Květen 10, 2019

Umělec na pokraji umění a globální komerce, KAWS

V dnešním článku bych vám ráda představila jednoho ze současných populárních umělců. Brian Donelly je dnes již spíše známý jako KAWS. Umělec, který stojí někde na pokraji umění a globální komerce. Vystavuje svá díla v řadě galerií po celém světě, také je ale možno mnoho z jeho děl vidět na veřejných místech v monumentálních provedeních, nebo si jeho díla můžete zakoupit domů.

Brian Donnelly (dále jako KAWS) se narodil v roce 1974 v New Jersey. Vystudoval uměleckou školu v New Yorku, kde získal titul bakalář výtvarných umění. Po škole začal pracovat jako animátor na volné noze ve společnosti Disney. Tohle mělo pro jeho budoucí kariéru velký význam, jelikož postavami tohoto studia je inspirovaná velká část z jeho děl. Nejznámějším dílem je inspirace Mickey Mousem.

Ovšem Mickey není jedinou postavou, kterou se KAWS inspiruje.V jeho sbírce je možno vidět například Pinocchia, postavy ze Star Wars, Astroboy, The Simpsons, Tweetyho a mnoho dalších. Jeho ilustrace se často připodobňují k dílům od Takashiho Murakamiho.

Když žil v Jersey City, započal KAWS svoji kariéru jako tvůrce graffiti. Zde ovšem nedosáhl svého ohlasu a rozhodl se přestěhovat do New Yorku, kde se zaměřil na frekventovaná místa jako autobusové zastávky, telefonní budky nebo billboardy. Tohle fungovalo a brzy dosáhl nečekané popularity a stal se vyhledávaný veřejností.

Brzo poté dostal příležitost, aby vytvořil první limitovanou edici vinylových hraček, které byly v té době populární hlavně v Japonsku, nebylo tedy překvapením, že zde byl KAWS velmi brzy uznáván a jeho postavičky se staly okamžitě velkým hitem mezi uměleckými sběrateli. Kaws se stával více a více uznávaným a další firmy mu začaly nabízet spolupráci. Již nevytvářel jen hračky, ale také začal dělat design oblečení a vlastní ilustrace. V roce 2000 se začal více věnovat přetváření již existujících postav.

Spolupracoval s velkými firmami jako Original Fake, A Bathing Ape, Undercover, Kung Faux, Nike, Vans a další. KAWS je zastoupen v mnoha významných muzeích jako High Museum of Art, Modern Art Museum, Falerie Perrtin, Honor Frases Gallery. Jeho soukromé výstavy již byly ve městech jako Paříž, Londýn, Berlín nebo Tokio.

Co si o jeho tvorbě myslíte vy? Na jakého umělce bychom se měli zaměřit příště?


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *