Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Hudba

Špičkový thajský mládežnický orchestr zahraje na čtyřech zastávkách v České republice a na Slovensku

Srpen 14, 2019

Špičkový thajský mládežnický orchestr zahraje na čtyřech zastávkách v České republice a na Slovensku

Bangkok Opera Foundation přiváží do Evropy svůj cenami ověnčený mládežnický orchestr Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. září postupně navštíví osm evropských měst – Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden. U dirigentského pultu se vystřídají Somtow Sucharitkul, nejznámější thajský umělec, Trisdee na Patalung, rezidentní dirigent v Bangkok Opera, a Voraprach Wongsathapornpat, mladý nadějný skladatel a dirigent.

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta založil v roce 2010 skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. 

Do Evropy tentokrát přiváží dvě světové premiéry – skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Na opeře, jejíž libreto vychází z životního příběhu slovenské židovky, která díky milostnému románku s nacistickým dozorcem přežila Osvětim, pracuje Sucharitkul několik let. Všechna premiérovaná díla budou poprvé uvedena v Olomouci.

„Řada dalších thajských kompozic u nás ani na Slovensku neměla šanci dosud zaznít, v programu tak najdeme hned několik evropských premiér. Thajskou současnou hudbu doplní převážně díla dvacátého století (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti),“ sdělil umělecký vedoucí a zakladatel tělesa Somtow Sucharitkul.

„Orchestr se však předvede i v osvědčených skladbách světových pódií (Mozart, Wagner, Dvořák), každý koncert bude svým programem jedinečný,“ dodal Sucharitkul.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *