Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

Před 90 lety se vůbec poprvé udělovala cena Oscar, první sošku si odnesl i Charles Chaplin

Květen 16, 2019

Před 90 lety se vůbec poprvé udělovala cena Oscar, první sošku si odnesl i Charles Chaplin

Přesně před 90 lety, tedy 16. května 1929, se ve Spojených státech amerických vůbec poprvé udělovala prestižní cena Akademie filmového umění a věd, neboli Oscar. První roční se uskutečnil v losangelském hotelu Roosvelt a byly oceňovány filmy ze sezóny 1927/1928. První sošky byly rozdány ve 12 kategoriích a ve všech případech je získaly němé snímky, ač éra mluvených filmů již byla plně rozjetá. Bylo to vlastně zároveň takové symbolické loučení s érou němých filmů.

 

První udílení cen v Los Angeles, hotel Roosvelt, 16. května 1929:

 

Jako nejlepší film byl oceněn snímek Wings, nejlepším hercem se stal Emil Jannings za roli ve filmech Poslední Komando a Velké pokání a nejlepší herečkou pak Janet Gaynorová za snímky V sedmém nebi, Anděl ulice a Východ slunce. Speciální cenu si tehdy odnesl také filmový průkopník a velikán Charles Chaplin a to za režii, scénář, herecký výkon a produkci filmu Cirkus z roku 1928.

 

 

Předávání proběhlo jako banket za účasti asi 250 lidí. Členové Akademie měli vstup zdarma, ostatní si museli zakoupit vstupenku v ceně 5 dolarů. Výsledky dostaly noviny pro svá vydání v 11 hodin večer, avšak zájem médií byl v prvním ročníku minimální, již příští rok se však vysílal přímý rozhlasový přenos.  Symbolem ceny se hned v prvním ročníku stala zlatá soška rytíře držícího meč a stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy, které představují pět původních profesních sekcí Akademie (herci, režiséři, producenti, technici a scenáristé). Sošku stvořili výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley a pouze v tomto ročníku byl Oscar z bronzu a pozlacený 24-karátovým zlatem.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *