Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Párty Umění

Pražská AVU zahajuje oslavy 220 let s novým akademickým rokem koncertem, výstavou i fotbalovým turnajem

Září 25, 2019

Pražská AVU zahajuje oslavy 220 let s novým akademickým rokem koncertem, výstavou i fotbalovým turnajem

K 220. výročí svého založení připravila Akademie výtvarných umění v Praze řadu kulturních akcí pro širokou veřejnost pod souhrnným názvem AVU220. První z nich bude 1.října ve 20:00 koncert v holešovické La Fabrice. Již od 2. října se veřejnost může těšit na výstavu Posledních 30 let kurátora Borise Ondreičky, která se uskuteční v prostorách GAVU. Od stejného dne bude možné začít navštěvovat 220 míst AVU i výstavu kreseb ze stejnojmenné publikace, kterou připravil tým umělců a teoretiků pod vedením Pavlíny Morganové. 5. 10. proběhne na hřišti holešovického FK Loko Vltavín Unisex Fotbal Turnaj, ve kterém se od 10:00 do 15:00 utkají týmy vybraných vysokých škol. Oslavy potrvají až do 17. prosince 2019, kdy program AVU220 zakončí benefiční Ples AVU. Více na www.avu220.cz.

 

 

Hned první den oslav bude patřit kapelám AVU. V prostorách holešovické La Fabriky se 1.října ve 20:00 představí pestrý výběr hudebních stylů. Studenti a absolventi AVU totiž nezřídka zakládají i profesionální či experimentální hudební uskupení. Na koncertě se tak představí např. Ing. Puding, Prezident Lourajder & Hey Emil, SPINA nebo Dingo. Vstup na koncert je pro studenty AVU zdarma, pro zaměstnance za 60 Kč a pro ostatní za 150 Kč. Předprodej lístků probíhá v síti GoOut.

 

Hlavní akcí oslav bude od 2. 10. třídílný výstavní cyklus kurátora Borise Ondreičky Posledních 30 let, který proběhne v prostorách GAVU a následně v Galerii Klementina. Výběr prací představuje esenci vývoje umění na pozadí třiceti let porevoluční historie AVU. Mezi vystavujícími jsou například Milena Dopitová, Josef Bolf, Jiří David, Jaromír Novotný, Nik Timková, Aleš Čermák a další. Rovněž od 2. 10. budou návštěvníci moci v prostorách kanceláře prorektorky zhlédnout výstavu kreseb z knihy 220 míst AVU, která mapuje prostory spjaté s historií AVU a která bude uvedena do prodeje o den dříve. V průběhu podzimu tuto publikaci doplní tematické procházky i cykloprojížďky po jednotlivých 220 místech.

 

U příležitosti výročí 220 let AVU chceme školu více otevřít široké veřejnosti a ukázat, že AVU je plná života. Chceme dát vědět, jací jsme a jaké máme plány do budoucna. Cílem je také ukázat, jak škola ovlivňovala společnost a umění v předchozích dvou stoletích a jaký má vliv dnes,“ říká rektor AVU Tomáš Vaněk.

 

První říjnovou sobotu 5. 10. se od 10:00 do 15:00 uskuteční fotbalový turnaj spřízněných vysokých škol. Utkají se v něm čtyři unisex týmy – AVU, UMPRUM, FAMU a FFUK. Rozhodčím turnaje, který se odehraje na stadionu holešovického fotbalového klubu Loko Vltavín, bude historik umění a ředitel PLATO Ostrava Marek Pokorný. V týmu AVU se turnaje zúčastní jak studentky, pedagožky a zaměstnankyně tak pedagogové a absolventi naší školy.

 

V sobotu 26. 10. nabídne program AVU220 pásmo filmů, které se školou úzce souvisejí, či byly v prostředí Akademie přímo natočeny. Z archivu AVU a Národního filmového archivu je pro širokou veřejnost vybrali Sylva Poláková a Roman Štětina. Program AVU220 potrvá až do 17. prosince 2019, kdy oslavy zakončí benefiční Ples AVU moderovaný Ester Geislerovou a Johanou Ožvold.

Kompletní program je dostupný na webových stránkách www.avu220.cz.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *