Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Móda Rozhovory

„Naším cílem je vládnout světu, ale v případě že by to nevyšlo…“ Rozhovor s tvůrci stojící za značkou Hololatex.

Květen 30, 2019

„Naším cílem je vládnout světu, ale v případě že by to nevyšlo…“ Rozhovor s tvůrci stojící za značkou Hololatex.

Latex jako materiál je u nás pořád kontroverzním tématem. Proti tomu se snaží bojovat česká značka Hololatex. Veřejnosti se představili již v roce 2017, od té doby se jejich popularita zvyšuje. Jejich cíl je prostý – ovládnout svět. A taky vymanit latex ze stereotypů. Přinášíme vám rozhovor s autory.

Mohli byste se nám prosím představit vlastními slovy?

Jsme Hugo a Kameko. Značka Hololatex představuje malou českou dílnu vyrábějící oděvy a oděvní doplňky z alternativních materiálů, konkrétně latexu a PVC. Představili jsme se na konci roku 2017, během přehlídky na festivalu Prague Fetish Weekend, ale na celé věci jsme samozřejmě pracovali dlouho předtím.

Naším cílem je vládnout světu, ale v případě že by to nevyšlo, alespoň dostat materiály, jako je latex, do povědomí širší veřejnosti a změnit běžné asociace které je doprovázejí. Těmi jsou samozřejmě předpoklady temných sklepení a mučíren, které bereme za hodně zpátečnické a stereotypní.

Mimo to se snažíme přinášet profesionální služby v oblasti zakázkové tvorby latexového oblečení a doplňků. Oděvnictví je náš koníček, ale je také naší reálnou profesí. Oba jsme v tomto odvětví vzděláni a věnujeme se mu mnoho let.

Z vašich sociálních médií je zřejmé, že jste již našli svůj styl a lidem se líbí. Jaká byla cesta k hledání toho správného?

Naše hlavní motivace je dělat hezké věci, které budou mít lidi skutečně rádi, budou se v nich cítit dobře a budou je skutečně nosit. Od začátku jsme věděli, že chceme dělat extravagantní barevné věci, ve kterých se například na párty fakt stanete středem pozornosti a které byste v běžném e-shopu s latexem nečekali. Naopak nechceme nemít v běžné nabídce kukly, catsuity a další potřeby pro fetišisty, které jsou doslova všude.

Cesta k hledání správného stylu byla tedy docela snadná. Prostě děláme to co nás maximálně baví a nebojíme se výzvy, i když někdo přijde s něčím extrémně neobvyklým nebo složitým. Je pravda, že produkty z naší dílny jsou snadno rozpoznatelné, ale to bereme spíš jako vedlejší efekt, ne vyloženě směr.

Říkáte neobvyklým. Můžete uvést nějaké zajímavé kousky, co si někdo nechal vyrobit?

Relativně často nás navštěvují nerůznější performeři, kteří mají opravdu specifická přání. Ať už jde o rozrůstající se Drag scénu, nebo například burlesky, performeři umějí vždy přijít s požadavky, které nás doslova zvedají ze židlí v tom dobrém slova smyslu.

Náš asi zatím největší úlovek kterým se ale takto pochlubit můžeme je tvorba outfitu pro Tilla LIndemana, zpěváka kapely Rammstein, pro kterého byla vytvořena latexová uniforma roztleskávačky do jeho klipu „Mathematik“

Jak hledáte k novým návrhům inspiraci?

Inspirace podle nás není něco co by se dalo někde hledat. Spíše přichází sama a v našem případě hodně náhodně. Většina věcí na našem webu se asi dá brát jako originální nápad, ale kde k němu vznikla inspirace ani nevíme.

Například naše oblíbené šaty “Bowtie“ s mašlí. Vymyšlené jsou námi včetně originálního návrhu, přes to jsou to pořád jen šaty s mašlí. Když to proženete googlem, najdete 1000 variací na dané téma a je velice těžké říct, kde a jestli vůbec tam nějaká inspirace byla. Naproti tomu naše šaty “Apéritif“ jsou replikou šatů z filmu Adéla ještě nevečeřela, který patří mezi naše oblíbené. Prostě se nám líbili, takže jsme je zjednodušili tak, aby byly zrealizovatelné z latexu a vyrobili.

Nemyslíme si nutně že každý kus z latexu či doplněk musí být naprostý originál a vymyšlený od A do Z přímo námi. Zaměřujeme se spíše na precizní zpracování toho co děláme, než na naprosto nevyvratitelně originální práci. Ne každý může být Iris van Herpen. (Smích)

Pokud bychom ale měli jmenovat alespoň nějaké zdroje, tak by to byly aktuální klipy populárních tvůrců, například Rupaul’s Drag Race, a obecně muzikály a seriály, které mají “over the top“ kostýmy. Baví nás hlavně extravagantní tvorba a věci které jsou nějakým způsobem mimo běžná měřítka.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne latex?

Naše logo. (Smích) A doufáme, že se staneme synonymem pro slovo “latex“ i pro všechny ostatní.

Jaké je smýšlení lidí o latexu u nás? Je to ve světě odlišné?

To je něco na co se samozřejmě snažíme přijít také. (Smích)

Mimo scénu, která se o extravagantní odívání zajímá, je smýšlení často velice stereotypní. Latex je asociován s oděvy pouze pro prostitutky a i na sociálních sítích občas chytáme velice negativní a vulgární ohlasy, ale naproti tomu je tu určitá část lidí, kteří se vyloženě začnou zajímat a nechají si vysvětlit, že tomu tak dávno není. Přeci jen, každý kdo viděl za posledních pár let alespoň jeden klip od Lady Gagy, Nicky Minaj, Ariany Grande nebo Katy Perry se s latexem již setkal. A listem se jmény, co ho veřejně nosí i na velice prestižní události, bychom mohli snadno pokračovat.

Mimo to, v ČR existuje poměrně velká „Fetish“ scéna, které je extravagantní odívání vlastní. Jak jsme zmínili dříve, klasické kukly a catsuity jsou něčím, čím již dnes na prestižních akcích, jako je například Prague Fetish Weekend, málokoho ohromíte.

Smýšlení je ve světě mnohem více benevolentní co se latexu týče. U nás pracujeme aktivně na tom, aby bylo také.

Móda, líčení, bytové doplňky. Téměř vše podléhá nějakým trendům. Co je podle vás teď IN? Přizpůsobujete se těmto vlnám?

Ano i ne. Jeden z trendů, pokud tomu tak vůbec můžeme říkat, je ochrana životního prostředí. V tomto ohledu se snažíme dělat naprosté maximum. Uvědomujeme si obrovské štěstí, že díky tomu kde a kdy žijeme, můžeme prodávat a nakupovat věci, které nepotřebujeme. Stejně tak víme, že Hololatex nenabízí produkty pro přežití, ale čistě pro radost. Nechceme tenhle blahobyt svojí výrobou nijak ohrozit, a proto se o to z čeho vyrábíme a do čeho naše produkty balíme hodně zajímáme.

Chokery a oděvní postroje proto nevyrábíme z kůže, ale z PVC. Aktuálně řešíme i EKO variantu tohoto plastu, ale to ještě chvilku potrvá. Latex je přírodní biodegradabilní materiál. Náš výhradní dodavatel latexové metráže nás zároveň ujistil, že při výrobě nepoužívají jinak běžně používaný živočišný produkt „Kasein“ a tím jsou všechny naše produkty vhodné doslova pro každého.

Co se týče vizuálních trendů, ty samozřejmě sledujeme velice pozorně, ale v tuhle chvíli se snažíme soustředit spíše na maximální kvalitu výroby toho, co nás baví dělat a co se nám líbí. V budoucnu chystáme tématické kolekce, ale jestli budou podléhat vizuálním trendům, na to zatím nedokážeme odpovědět.

Jakou dodací lhůtu může zákazník očekávat?

To je až moc ze široka položená otázka. Šaty můžou sebrat jeden den práce, stejně jako měsíc. Záleží na detailech, typu a technologii. Cenu ani strávený čas zakázkové práce nelze plošně určit. Práci se ale věnujeme naplno a dodací doby nemáme nijak extrémní. Na dodací dobu a cenu se nás lze nezávazně zeptat. Odpovídáme na všechny dotazy ať už jsou zaslané mailem, na facebooku či instagramu.

Navštívili jsme váš stánek na letošním AnimeFestu. Proč jste se rozhodli zde prezentovat svoji tvorbu?

K Animefestu máme oba velice pozitivní vztah i jako běžný fanoušci. Festival již dlouho není jen o anime, jak název napovídá. Jde i obrovský sraz lidí kteří milují scifi, fantasy, PC hry, cosplay a všechny tyhle “nerd” záležitosti. Oba jsme na akci jezdili dlouho předtím, než jsme měli Hololatex a máme jí moc rádi.

Extravagantní odívání je něco, k čemu mají návštěvníci této akce hodně blízko a byla by škoda jim nenabídnout oděvní doplňky z naší dílny.

Jak se vám akce líbila? Měli jste aspoň chvilku času na to si projít prostory?

Pořád ještě dospáváme deficit z příprav – oba máme stále kromě Hololatexu své zaměstnání, takže to pro nás bylo letos opravdu náročné. Akci jsme si samozřejmě proběhli, ale programu jsme se bohužel zúčastnit nemohli, na to jsme prostě neměli čas. Nijak nám to ale nevadí, naši kamarádi se za námi stavili přímo na stánku a celou akci jsme si parádně užili i z druhé strany pultu.

Co plánujete nyní do budoucna?

Jak již zaznělo, chceme ovládnout svět. Nyní se plně soustředíme na budování povědomí o naší značce a neustálé rozšiřování naší nabídky latexových oděvů i doplňků. Se stánkem nás zase můžete potkat například na Fetish Marketu 18.10.2019, kde oproti Animefestu budeme mít méně doplňků, ale více latexu.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *