Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Cinema

20 ročník Mezipater – Queer Film Festival, je již v průběhu

Listopad 11, 2019

20 ročník Mezipater – Queer Film Festival, je již v průběhu

O filmovém festivalu Mezipatra vás informujeme každý rok. V Praze začal 7. listopadu a potrvá zde do 14. listopadu, takže ještě můžete vyrazit na některou z projekcí nebo doprovodný program. Poté se stěhuje do Brna, kde odstartuje 15. listopadu a 22. listopadu končí. 

Na jaké projekce se můžete těšit?

Svůj celovečerní debut Adam přijel uvést režisér a scenárista Rhys Ernst. Americký filmař a umělec se dlouhodobě zabývá trans reprezentací ve filmové a televizní tvorbě. Ernst je jedním z producentů úspěšného seriálu Transparent a je držitelem ceny Horizon Award za reprezentaci LGBTQ+ komunity v médiích.

Dalším filmařem, který na Mezipatrech představí svůj film, je Eddie Rosenstein. Rodák z amerického Pittsburghu je autorem téměř dvacítky krátkých i celovečerních dokumentárních filmů a jako producent dokumentárních pořadů spolupracuje s řadou televizních stanic. Na festivalu od něj divačky a diváci v retro sekci Znovu spolu uvidí dokument Freedom to Marry o boji za zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků v USA.

Návštěvnice a návštěvníci festivalu mohou potkat režisérky Giselle Bailey a Nneku Onuorah, autorky dokumentu Burn the House Down o současné pařížské queer scéně. Hostem festivalu bude i Victoria Carmen Sonne – jedna z hlavních hereček gotického dramatu z prostředí psychiatrické léčebny Psychosia

To je jen začátek, k vidění toho bude mnohem více. Nechybí ani bloky krátkých filmů.

A jak to bude s doprovodným programem?

Mám radost, že se doprovodný program Mezipater stále rozrůstá,“ říká jeho koordinátorka Sára Němečková.Kromě diskuzí a přednášek na ta nejaktuálnější témata, která hýbou queer komunitou, se nám podařilo přijít s úplnou novinkou – programem Queering the Industry o filmovém průmyslu, který je otevřen všem zájemkyním a zájemcům i mimo profesionální komunitu a navíc zdarma. Návštěvnice a návštěvníci festivalu se tak mají letos rozhodně na co těšit,“ uzavírá.

Možnost rozloučit se s pražskými Mezipatry mají návštěvníci 13. listopadu na party Pass This On, která proběhne opět v Kavárně Lucerna, a zahrají na ní oblíbení DJs Urxins, StepByStep nebo Tasya.

Diskuze v rámci doprovodného programu proběhnou v komunitním centru a kavárně Patra. Další akce zde bude 12. listopadu. Workshop Learning from Porn. Learning How to Porn s lektorkami z edukační platformy Sex School Hub. Lina Bembe a Almond Lindebach účastnicím a účastníkům představí roli porna v kontextu sexuálního vzdělávání.

15 listopadu odstartuje brněnská část festivalu Zahajovacím večerem v kině Scala. Po promítání nového snímku Xaviera Dolana Matthias a Maxime (Matthias et Maxime) zahraje divačkám a divákům DJ/VJ duo Martina Hrdiny a Michala Pavlíka TYJSITY. Mezipatra v Brně poté 22. listopadu končí, připravena je Closing Party v Kině Art s DJs Miltz, Fofelou a Tomem Holičem.

Také Brno ale kromě večírků nabídne návštěvnicím a návštěvníkům řadu diskuzí: během debaty Manželství pro všechny promluví šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Valek o nutnosti zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků, diskuze 30 let teplého porevolučního Brna aneb Proměna queer” podniků otevírá queer historii Brna a tamějších gay podniků.

Vítěze Mezipater i letos volí dvě poroty – hlavní a studentská. V té hlavní usedne bývalý ředitel festivalu a queer aktivista Aleš Rumpel, producent a distributor Michael Raisler a vizuální umělkyně a pedagožka Darina Alster. Pozvání do studentské poroty přijali audiovizuální umělec Omar El-Sadek, novinářka Mahulena Kopecká a umělkyně Kateřina Konvalinková.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *