Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Móda

Lenka Vacková otevřela obchod Textile Mountain s udržitelným textilem a galanterií

Duben 24, 2019

Lenka Vacková otevřela obchod Textile Mountain s udržitelným textilem a galanterií

Již koncem března se v Čechově ulici na Praze 7 otevřel obchod, který zatím nemá v Evropě konkurence. Projekt Textile Mountain se zaměřuje na využití textilních materiálů, které kvůli nadprodukci končí nevyužité ve skladu nebo rovnou jako odpad. Toto místo nebude sloužit „pouze“ jako prodejna, ale také jako opravna oblečení a místo setkávání pro aktivity spojené s tématem udržitelnosti.

Za celou myšlenkou stojí návrhářka Lenka Vacková, držitelka titulu Módní designér roku 2017 v cenách Czech Grand Design. Již tuto cenu získala za recyklovanou kolekci z textilních odpadů.

Současná situace oděvního a textilního průmyslu je pro naši planetu velmi zatěžující, jelikož sebou nese velké množství odpadu. Využívá se pouze zlomek vyrobených textilií, zbytek často končí ve skladech, na skládkách nebo ve spalovnách. Velké řetězce se snaží držet krok s módou, díky čemuž celý proces výroby probíhá velmi rychle za špatných pracovních podmínek.

Lenka Vacková se tímto problémem zabývala při psaní své diplomové práce. Při studiu začala pracovat v továrně na recyklaci textilu a dovedlo ji to k hledání smysluplnější alternativy jeho využití. 

„Udržitelnost je aktuální téma a lidé začínají kupovat ekoznačky. Neuvědomují si ale, že to vlastně vůbec nepotřebují. Doma už přeci všechno mají, takže drastická čistka šatníku a následující nákup haldy nového, ač jakkoliv skvěle udržitelného oblečení, potírá vlastní smysl. Lidé, kteří se v tom neorientují, bohužel nemají možnost rozklíčovat, že jde jen o dobrý marketing,“ uvedla návrhářka v rozhovoru pro ceny Czech Grand Design.

 

 


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *