Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle Móda

Frugal není frgál

27 března, 2019

Frugal není frgál

V poslední době se hodně mluví o tom, že by se mělo šetřit vodou, elektřinou, palivy apod. Společnost si začíná všímat i vlivu plastů a všeho ostatního odpadu na životní prostředí a stále více vyhledává obnovitelné varianty. Velmi oblíbeným se stává také minimalismus, kdy si člověk vystačí s málem věcí a nezahlcuje se zbytečnostmi, může se potom soustředit na důležitější věci ve svém životě.
Frugal je ještě více zaměřený na skromnost a střídmost, což je i pravý význam slova, které pochází z angličtiny. Velký rozdíl ovšem vidím v tom, že tito lidé zpravidla velmi tvrdě pracují a snaží se vydělat dostatek peněz, aby si co nejdříve vydělali na důchod a mohli do něj spokojeně odejít třeba ještě před čtyřicítkou.

Na začátku stojí dobře promyšlený plán – finanční a pracovní. Hlavními principy, kterými se frugal rodina řídí je vařit si jídlo doma a nic nevyhodit, to vyžaduje určitý cvik a kvalitní plán. Také nechodí do restaurací a podniků, vyhledávají zábavu, která je buď zdarma a nebo kterou můžou vyměnit za něco, co vlastnili/vyrobili. Takovými místy jsou nejrůznější vycházky, pouliční festivaly a veřejnosti otevřené přednášky.
Další zásadou, kterou se „frugalisté“ řídí, je věci spravovat předtím, než je úplně vyhodí. Jsou manuálně zruční a to, co by jiní už dávno vyměnili za nové, oni ještě opraví a znovu použijí. Hodně předmětů zrecyklují nebo přemění v jiný, kreativně jsou schopní. 

 

Podle mě Češi umí žít celkem skromně, jsme národem „šetřílků“. Většina z pracující populace ale šetří na něco – dovolenou, auto, dům, dosaďte si tam cokoliv, co chcete. Pak se můžeme blýsknout před sousedy, kamarády či rodinou, jak jsme skvělí, že jsme si mohli dovolit něco luxusního, nového. To se ale časem stává opotřebovaným, nemoderním a starým. Tak zase šetříme, utrácíme za nové modely a peníze se kutálejí pryč. Rozdíl tedy vidím hlavně v celkovém stylu života ve skromnosti, který si zpravidla frugal lidé udržují, i když už nepracují aktivně. 

 

Nakupování v second-handech a výměnný obchod je u nich běžnou praktikou. Když už si pořídí něco „nového“ do skříně, určitě je nehledejte v obchodním centru. Vyhledávají výprodeje, ale staví kvalitu před kvantitu. V praxi to znamená, že z druhé ruky koupí výhodně třeba starý dřevěný nábytek, který už sice poznal lepší časy, ale frugal lidé si ho opraví a bude jako nový. Bydlení je samozřejmě skromné, auto ojeté i když funkční a dovolená lokální. Samotné šetření však nestačí. Je potřeba mít velkou finanční gramotnost, hlavně umět se pohybovat na finančních trzích. Ten, kdo chce odejít do důchodu brzy, musí správně investovat svoje těžce vydělané peníze a mít taky trochu štěstí, aby zvolil vhodný fond, investici atd. 

 Nutno uznat, že dnešní doba je plná extrémů. Frugal životní styl se mi zdá být jedním z nich. Ne snad proto, jak žijí a jaké uznávají hodnoty (šetrnost a recyklace je podle mě naprosto v pořádku), ale proto, jaká je jejich – řekněme politika. Neumím si představit, že se v práci téměř sedřu, makám jako kůň a pak si jednoho dne řeknu „uf, mám hotovo a balím to“. Asi na tom nic špatného není, jen mi to přijde nepřirozené, chybí mi tam postupný přechod. A nebo je to jen uspěchanou dobou, která nás nutí přemýšlet klasicky a tito šťastlivci objevili novou cestu. Často si lidi stěžují na to, že celý život budou makat a do důchodu se dostanou až po šedesátce a kdo ví jestli vůbec. Tak třeba nám „frugalisté“ ukážou, že to jde i jinak. 

A co vy – necháte se inspirovat? Tady se můžete podívat, jak žije typická frugal rodinka. 


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *