Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Dvojice mladých architektů vyhrála otevřenou výzvu světelného Signal Festival

Květen 23, 2019

Dvojice mladých architektů vyhrála otevřenou výzvu světelného Signal Festival

Signal Festival je neobvyklým uměleckým festivalem, který se odehrává přímo v ulicích Prahy. Přehlídce světla a technologií dali vzniknout producent Martin Pošta, kurátor Jan Rolník a umělec Amar Mulabegovič z umělecké skupiny The Macula. Vše začalo u videomappingu, později se však přesunuli k mnohem širšímu záběru světelných instalací. 

V letošním roce Signal Festival vyhlásil již potřetí otevřenou grantovou výzvu. Jejím hlavním cílem je podpora mladého českého umění. Přihlášené projekty hodnotila umělecná rada, která celkem vybírala z 19 projektů. U těch se hodnotila kvalita, nápad, originalita a technické zpracování. Důležitý byl také myšlenkový obsah díla, který měl v roce třicátého výročí od politických změn v České republice reagovat na téma revoluce a její formy.

Soutěž vyhrála dvojice mladých architektů – Petr Vacek a Adam Cigler. Výherní dílo nese název Reflexis. Objekt bude složený z pohyblivých zrcadel a bude odrážet a proměňovat okolní prostředí. Části odrazů okolí i diváka budou neustále fragmentovány na malé části a znovu skládány do nových nečekaných kombinací. Tím se divák sám stává součástí instalace. 

„Dílo vyvolává otázky, nakolik je člověk fragmentem zmítaným okolním prostředím a jestli lidé existují jako společnost, anebo shluk pixelů přeskupujících se působením vnějších vlivů. Instalace zprostředkovává most mezi jedincem, společností a reflexí jejich vzájemných vazeb, ať už současných, historických či budoucích.“ Oficiální tisková zpráva. 

Zpracování i samotné umělecké koncepce některých přihlášek byly natolik kvalitní, že se směle mohou rovnat i projektům některých renomovaných zahraničních umělců. Vítězem se stal návrh instalace Reflexis od autorského dua Petr Vacek a Adam Cigler, který svou rozpracovaností o úroveň převýšil všechny ostatní přihlášené projekty. Z obsahového hlediska nás instalace zaujala využitou technologií a interakcí nejen s okolím, do kterého bude umístěna, ale i možnou interaktivitou s návštěvníky festivalu,“ vysvětluje Matěj Vlašánek, vedoucí programu Signal Festivalu.

Festival samotný proběhne od 10. do 13. října 2019 v Praze.

Více informací na www.signalfestival.com


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *