Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Dům umění města Brna, výstava VDIFF představí čtrnáct umělců nastupující generace.

Květen 6, 2019

Dům umění města Brna, výstava VDIFF představí čtrnáct umělců nastupující generace.

Výstava VDIFF představí čtrnáct umělců nastupující generace. Klára Čermáková, Filip Dvořák, Igor Hosnedl, Jakub Choma,Patrik Kriššák, Alžběta Krňanská, David Krňanský, Martin Kolarov, Roel van der Linden, Martin Lukáč, Matyáš Maláč, Kateřina Rálišová, Julius Reichel a Namor Ynrobyv. Každý přinese svůj osobitý přístup k médiu obrazu. Vdiff, také známý jako Visual diff, je termín z oblasti počítačového programování. Označuje způsob kontroly souborů pomocí vizuálního porovnávání. 

Tento název je zvolen z důvodu, že výstava představuje malbu v době, kdy jsou digitální technologie součástí každodenního života. Díky tomu výrazně ovlivňují to, co a jak vnímáme. Jsme zahlcováni vizuální kulturou a máme sklony vše se vším porovnávat. Záměrem je vytvořit prostředí, ve kterém se budou obrazy vzájemně přímo konfrontovat a bude nás nutit porovnávat umělce mezi sebou. 

Kurátor výstavy upřesňuje, že se nejedná o výstavu jednotlivých umělců, ale o gesamtkunstwerk. Tedy společnou instalaci. 

Záměrem je vytvořit spektakulární environment, v rámci něhož se budou obrazy přelévat do prostorových instalací, vytvářet vzájemné vizuální konfrontace a rozehrávat polemiku nad podobnostmi a rozdílnostmi zúčastněných umělců, dodává Mikuláštík.

Milan Mikuláštík se ve svém kurátorském textu k výstavě zamýšlí nad otázkou, zda bude umělá inteligence v budoucnosti umělcem i recipientem uměleckého díla. Je vstupem umělé inteligence na pracovní trh ohrožena také pozice umělce? Je lidský malíř ohrožen extinkcí? Zastaví se umělá inteligence u pouhé kooptace role umělce? Proč by se neměla stát také kurátorem, uměleckým kritikem, recenzentem, investorem, sběratelem, ale především divákem?“

Vernisáž proběhne 16. 4. 2019 v 18 h. V rámci vernisáže se uskuteční performance ve výstavě. Patrik Kriššák, Roel van der Linden i Julius Reichel – se účastní výstavy VDIFF a dlouhodobě představují tři odlišné přístupy k malovanému obrazu. Spojujícím elementem plánovaných performancí je aktualizace romantického modelu uměleckého tvůrce (v ironické i vážné rovině). Patrik Kriššák, představí publiku vlastní experimentální malířskou techniku (při níž otáčí obrazy vzhůru nohama). Nizozemský umělec Roel van der Linden bude zdarma malovat (a rozdávat) maloformátové rychloportréty zájemců z řad návštěvníků. Live malířská performance Juliuse Reichela bude reagovat na technologické výzvy současné společnosti.


Written by:Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *