Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Detektivky, které inspirovaly k reálným vraždám

7 května, 2019

Detektivky, které inspirovaly k reálným vraždám

Jedním z nejoblíbenějších žánrů knih je nepochybně detektivka. Mnoho z nich se stalo předlohou pro filmy či seriály, některé ovšem inspirovali i skutečné události. Kouzlo knižních příběhů je v tom, že dovoluje čtenáři si hrát s vlastní představivostí. Někdy to ovšem není tak kouzelné, například pokud se s hrůzným příběhem někdo ztotožní natolik, že vymyšlený příběh promění v realitu.

Zde přinášíme 3 příběhy, které zabíjeli.

Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě byla od začátku kontroverzní kniha kvůli vulgarismům, vykreslené sexualitě a hněvu dospívající mládeže. Byla vydána roku 1951 anglickým spisovatelem Jeromem Davidem Salingerem. Příběh je vyprávěn o mladíkovi Holdenovi. Ten je vyhozen z prestižní soukromé školy a na základě toho se toulá po ulicích New Yorku a snaží se najít sám sebe. V hlavním hrdinovi se spatřilo mnoho mladých lidí, nejvíce se s nimi však identifikoval Mark David Chapman. Ten 8. prosince 1980 zavraždil na ulici Johna Lenonna.

Lennon se ten den vydal s manželkou do nahrávacího studia. Když vycházeli z domu, zastavilo je několik fanoušků žádající autogram. Mezi nimi se nacházel také Mark Chapman, který si nechal podepsat desku Double Fantasy. Poté odjeli do nahrávacího studia. Při návratu zpět šla jeho žena napřed, Chapman se v tu dobu ukrýval ve výklenku. Když kolem něj Lennon procházel, vypálil na něj pět ran. Vrátný mu následně vytrhl revolver a skopl ho na silnici. Champan se nadále nebránil, sedl si na obrubník u silnice a klidně vyčkával na příjezd policie. Tento čas si krátil četbou knihy Kdo chytá v žitě. Tuto knihu označil za inspiraci pro tuto vraždu, údajně byl knihou posedlý a s hlavním hrdinou se silně ztotožňoval.

„Chtěl jsem se proslavit. A chtěl jsem uvést ve známost Salingerovu knihu Kdo chytá v žitě. Když tu knihu přečtete a jestliže se, jak se zdá, zajímáte o můj příběh, porozumíte… Nachytal jsem v žitě celou svou generaci.“ Uvedl Chapman krátce po svém zatčení na policejní stanici.

Zakázaná kniha Rage

Rukojmí a střelba ve školách. Americké noviny v 90. letech se plnili články tohoto typu. Hned několik mladíků se totiž nechalo inspirovat knihou Rage. Tu vydal v roce 1977 sám král hororu, Stephen King pod svým pseudonymem Richard Bachman. Kniha pojednává o nepochopeném mladíkovy, který bojuje za své vzdělání tím, že zastřelí dva učitele a ze svých spolužáků si udělá rukojmí. U třech případů byla prokázána inspirace touto knihou. Přes to, že kniha nemohla za tyto hrůzné události, autor ji na jejich základech nechal v roce 1999 stáhnout z trhu a zakázat jakékoliv další tisky.

Sběratel

Z pod rukou spisovatele Johna Fowlese vyšel v roce 1963 psychothriller Sběratel. Hlavním hrdinou knihy je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg. Ten získá nemalý obnos peněz a za něj koupí nový dům. Místo toho, aby se ale stal šťastným místem k žití, se promění v noční múru studentky Mirandy Grey. Tu Clegg unese a v domě ji uvěžní. Nechce jí ublížit, chce jí pouze vlastnit. Kniha je vybudována na střídání dvou vnitřních monologů obou postav, které se stupňují v absurditu. Na konci už ani nevíme, kdo je vlastně vězeň. Kniha je typická svou bizarní zvráceností. Funguje jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek.

V hlavním hrdinovi se vzhlédlo hned několik sériových vrahů, kteří se inspirací dílem netajili. Nejznámnějším případěm je dvojice Leonard Lake a Charles Ng. Ti mučili a zabili více než dvacet žen. Jejich posedlost knižním příběhem dokládá i fakt, že únosy nazývali „Operace Miranda“. O jejich životech vznikla také kniha Die for Me: The Terrifying True Story of the Charles Ng/Leonard Lake Torture Murders. 

Nejspíše žádný z výše uvedených autorů nikdy nepřemýšlel nad tím, že by mohl někdo napodobit jím vymyšlené zločiny. Detektivek a hrůzných knih jsou spousty. Čas ale ukázal, že vydání podobné knihy sebou přináší riziko, že se v nich shlédnou nevyrovnaní lidé. Pokud vás tato tématika zaujala, můžeme doporučit televizní seriál Napsáno krví. Druhou řadu bude od poloviny května vysílat televizní stanice CBS Reality. Šest současných autorů detektivek, jako Tess Gerritsenová, Peter Robinson nebo třeba Karin Slaughterová, v seriálu zkoumá podobnosti vlastních románových fikcí a skutečně spáchaných zločinů. Spolu se Simonem Toyenem i nyní zjistí, že někde je shoda téměř nulová a někde naopak až děsivě velká.

Úvodní fotografie: Designed by ijeab


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *